Jeśli jesteś osobą posiadającą odpady zaliczane do kategorii niebezpiecznych i toksycznych, koniecznie zapoznaj się z poniższym artykułem. W jego treści znajdziesz, wszystko co powinieneś wiedzieć o utylizacji azbestu. Wyjaśnimy Ci, czym jest ten odpad, z czego wynika jego szkodliwość i jak przebiega utylizacja azbestu, zgodna z obowiązującym w Polsce prawem.
Czym jest azbest?
W Polsce funkcjonuje płatna utylizacja azbestu. Osoby, które do tej pory nie miały do czynienia z tym materiałem budowlanym, powinny mieć świadomość, jak wysoce toksyczny jest ten wyrób. Popularny eternit/ azbest jest nazwą handlową dotyczącą 6 minerałów włóknistych, zaliczanych do grupy serpentynu i amfiboli. Są to minerały o bardzo słabym przewodnictwie ciepła, odporne na działanie wielu czynników chemicznych. Umownie przyjęta nazwa azbest obejmuje minerały o różnym składzie chemicznym i właściwościach fizycznych. Azbest wykorzystywany był jako komponent w wyrobach cementowych, materiałach ciernych, w wyrobach włókienniczych, a także w asfaltach. Ta mieszanka minerałów miała najszersze zastosowanie w branży budowlanej. Niegdyś przy pomocy azbestu tworzono pokrycia dachowe. Działo się tak z powodu ich wytrzymałości mechanicznej, odporności na korozję i potwierdzonej badaniami niepalności.
Po wielu latach badań, przeprowadzonych w niezależnych ośrodkach laboratoryjnych, potwierdzono, że azbest jest wysoce toksycznym materiałem. W Polsce utylizacja azbestu jest regulowana odpowiednimi przepisami prawnymi. Należy pamiętać, że sposobem na pozbycie się tego toksycznego materiału jest skup azbestu, odbywający się w wyspecjalizowanych jednostkach, oferujących tego typu usługę. Odbiór azbestu może dotyczyć, zarówno klientów indywidualnych, jak i firmowych, którzy pragną pozbyć się tego szkodliwego dla zdrowia materiału budowlanego. Od wielu lat w Polsce funkcjonują dofinansowania do usuwania azbestu z pokryć dachowych. Ma to na celu, jak najszybsze wyeliminowanie tej mieszanki minerałów z branży budowlanej, ponieważ narażenie zawodowe na pył azbestu kładziony na dachy, powoduje szereg chorób, w tym nowotworów. z kolei wdychanie oparów z azbestu przez osoby zamieszkujące budynki z dachami pokrytymi tym materiałem budowlanym, również przyczynia się do widocznego pogorszenia stanu zdrowia.
[CTA]
Z czego wynika szkodliwość azbestu?
W wielu artykułach naukowych i popularnonaukowych dowodzi się, jak szkodliwy może być azbest, zarówno dla zwierząt domowych, gospodarczych, jak i osób przebywających nieopodal tej mieszaniny minerałów. Powszechna utylizacja azbestu wynika przede wszystkim z faktu, że jest to materiał zaliczany do 10 najgroźniejszych zanieczyszczeń na całej kuli ziemskiej. Człowiek oddychający powietrzem zanieczyszczonym włóknami azbestu nie jest w stanie pozbyć się ich ze swojego układu oddechowego. Bardzo szkodliwe działanie azbestu może objawiać się poważnymi konsekwencjami zdrowotnymi, które ujawniają się po wielu latach. Minerały krzemianowe w postaci włókien, które są przekazywane do firm oferujących skup azbestu, uznawane są za materiały wysoce toksyczne i powodujące skażenie fauny i flory.
Techniczna klasyfikacja azbestów opiera się przede wszystkim na ocenie długości i średnicy wiązek włókien. Mogą one przypominać pojedyncze włosy, jak i sporej wielkości włókna. Ten wysoce toksyczny materiał jest przyjmowany przez firmy prowadzące na co dzień skup azbestu. Należy pamiętać, że szkodliwość tej mieszanki minerałów, zależy od ich średnicy i długości. Największą toksycznością wykazują się bardzo wąskie i długie włókna, osadzające się w płucach. Wiele osób zastanawia się, czy tak toksyczny materiał, może być poddawany obróbce chemicznej. Okazuje się, że metodą na pozbycie się tej szkodliwe dla zdrowia mieszanki minerałów, jest utylizacja azbestu. Jest ona prowadzona przez firmy, które oferują takie działania, jak m.in. płatna utylizacja azbestu.
W jaki kodach można przekazać azbest do utylizacji?
Według ogólnopolskiej klasyfikacji odpadów eternit stanowi nazwę handlową dla wszystkich materiałów budowlanych, wzbogaconych azbestem. Z racji tego, że Rejestr BDO uznaje te materiały za wysoce toksyczne, mają one przy sześciocyfrowym kodzie symbol gwiazdki. Osoby, które mają zamiar przekazać ten odpady do firm, oferujących skup azbestu bądź też placówek zajmujących się takimi usługami, jak recykling azbestu, powinny wygenerować odpowiedni wniosek w rejestrze BDO, przypisując prawidłowy kod do tego typu odpadów. W wyżej wymienionym systemie klasyfikacji, eternit ma kod 17 06 05 z gwiazdką. To ciąg cyfr, za pomocą którego można określić płyty płaskie azbestowo-cementowe i płyty faliste azbestowo cementowe, bez względu na ich wielkość i rodzaj.
Należy pamiętać, że w systemie klasyfikacji odpadów BDO należy ująć także inne materiały, które przekazuje się do firm zajmujących się takimi usługami, jak recykling azbestu. Chodzi tutaj przede wszystkim o mało popularne materiały, wzbogacone mieszanką minerałów pod wspólną nazwą handlową eternit. Oznacza to przede wszystkim produkty izolacyjne, które zawierają w swoim składzie chemicznym azbest. Należy przypisać do nich kod odpadu 17 06 01, również z gwiazdką, stanowiącą potwierdzenie ich wysokiej toksyczności.
[CTA]
Jak przebiega utylizacja azbestu?
Realizowany w Polsce skup azbestu polega na odbiorze tego toksycznego materiału od klientów indywidualnych i firmowych. Zadanie to należy powierzyć wyłącznie wyspecjalizowanym jednostkom. W ramach oferowanych przez nich usług, następuje bezpieczna i efektywna utylizacja azbestu. Należy pamiętać, że samodzielne usuwanie eternitu stanowi bardzo poważne zagrożenie dla zdrowia i życia osób, podejmujących się tego zadania. Dlatego też coraz więcej gmin oferuje wysokie dofinansowania, dzięki którym można wynająć specjalistów i powierzyć im takie zadanie, jak płatna utylizacja azbestu. Odpad ten nie może trafić do lasu, w pobliżu wód stojących i płynących, a także na tradycyjne wysypiska śmieci. Utylizacja azbestu polega na jego usunięciu i wywozie. Koszty tego przedsięwzięcia są u nas zależne od ciężaru tego materiału budowlanego. Legalna rozbiórka i utylizacja azbestu obejmuje nie tylko zdjęcie tej pokrywy dachowej, ale również założenie nowej, bezpiecznej powłoki.
Funkcjonujący w Polsce i wielu krajach Europy oraz świata recykling azbestu, polega na termicznym przekształceniu jego struktury krystalicznej. W Polsce istnieją metody recyklingu wyrobów azbestowych. Są one rozpatrywane w aspekcie propagowania Zasad Gospodarki Odpadami Niebezpiecznymi, szczególnie na terenach wiejskich. Odpady przekazane w celu poddania ich takiemu procesowi, jak recykling azbestu, są kruszone i mielone, a także mieszane z substancjami wspomagającymi ich termiczną konwersję. Wszystkie procesy przebiegają w hermetycznych urządzeniach. Jest to zabezpieczenie, dzięki któremu nie ma możliwości wydobywania się oparów i włókien azbestowych na zewnątrz. Recykling azbestu polega na skierowaniu rozdrobnionych i nasączonych odpadów do komory reaktora mikrofalowego, gdzie następuje ich podgrzanie. Energia mikrofalowa jest dostarczona do komory reaktora na skutek działania promienników fal mikrofalowych, połączonych z generatorami. W wyniku absorpcji mikrofal, włókna azbestowe są rozlewane. Następuje także ich konwersja na postać amorficzna. Skomplikowany proces, którym jest utylizacja azbestu, a także recykling azbestu ma na celu ochronę środowiska naturalnego i pozbycie się tej szkodliwej mieszaniny minerałów.
Popularny niegdyś eternit, czyli materiały zawierające włókna azbestowe, uznawany jest za bardzo szkodliwy dla zdrowia i życia. Dlatego też firmy oferujące skup azbestu poddają go procesowi utylizacji lub recyklingu, aby zapobiec skażeniu środowiska naturalnego.