Wniosek o wpis do BDO – wszystko co musisz wiedzieć

O tym, kto jest zwolniony z wpisu do BDO, a więc nie musi także ewidencjonować generowanych odpadów, pisaliśmy w innym artykule. Teraz chcielibyśmy się skupić na samym wniosku o wpis do BDO. Co warto wiedzieć? Jak się przygotować? Kiedy go wypełnić? Przed tymi pytaniami staje prawie każdy przedsiębiorca.

Wpis do BDO – jak się przygotować do jego wypełniania?

Wniosek o wpis do BDO to nie jest prosty dokument, które wypełniamy na co dzień. Jego uzupełnienie wymaga podania dość szczegółowych danych, których możemy nie znać z pamięci. Dlatego przed rozpoczęciem wypełniania wniosku warto zebrać potrzebne informacje. Przyda się także analiza prowadzonej przez siebie działalności, aby móc wskazać we wniosku te obszary, które są istotne. Dlaczego?

Dlatego, że większą część wniosku o wpis do BDO stanowią tzw. tabele. Są to opisy bardzo konkretnych działań, które podlegają wpisowi do BDO. Dla przykładu: gdy jesteś właścicielem warsztatu samochodowego, dla którego chcesz dokonać wpisu do BDO, to nie wystarczy, że we wniosku zaznaczysz „warsztat samochodowy”. Będziesz musiał skorzystać (najpewniej) z tabeli „wytwórca odpadów”, a tam podać szczegółowe kody odpadów, które będzie generowała Twoja firma, np. opony, olej przepracowany, zanieczyszczona smarami odzież etc.

Wniosek o wpis do BDO jest dosyć rozbudowany i mocno docieka w działalność prowadzonego przez nas przedsiębiorstwa. Nie bądź zdziwiony, gdy podczas niektórych wyborów, system poprosi Cię o załączenie dodatkowych dokumentów, np. pozwoleń.

[CTA]

Profil Zaufany lub kwalifikowany podpis elektroniczny

Bardzo ważnym etapem, zanim zabierzemy się do wypełniania wniosku do BDO, jest założenie sobie Profilu Zaufanego albo kwalifikowanego podpisu elektronicznego. Bez tego nie zalogujesz się nawet do rejestru, a więc nie utworzysz konta. Przedsiębiorca jest zobowiązany do złożenia wniosku o wpis jeszcze przed rozpoczęciem działalności.

Warto jeszcze wspomnieć, że istnieją trzy różne rodzaje wniosków do BDO. Ten najbardziej powszechny, cieszący się największym zainteresowaniem, a także omówiony tutaj przez nas to wniosek rejestracyjny. Obok niego istnieją także wniosku aktualizacyjne (składane gdy np. dane firmy się zmieniają) oraz wnioski o wykreślenie z rejestru BDO (składane, gdy zakończyliśmy działalność).

Jeżeli opis wniosku rejestracyjnego nieco Cię przeraził i boisz się, że nie dasz sobie z nim rady samodzielnie, zawsze możesz poprosić o pomoc fachowców. Oferujemy usługę dokonania wpisu za Ciebie! Jeżeli dodatkowo zgodzisz się na to, abyśmy prowadzili dla Ciebie bieżącą ewidencję odpadów, wtedy wpis do BDO masz za 0 zł!

Nie przegap takiej okazji i sprawdź naszą ofertę!

Author: Natalia AndrejukAbsolwentka filologii polskiej i administracji Uniwersytetu Warszawskiego. W swojej pracy magisterskiej z administracji zgłębiała temat gospodarki obiegu zamkniętego i jego wpływu na polskie regulacje prawnoadministracyjne, co pozwoliło jej zdobyć cenne perspektywy na temat zrównoważonego zarządzania odpadami. W WasteMaster pracuje od 2022 roku, gdzie stale pogłębia swoją wiedzę na temat rynku odpadowego. W wolnym czasie lubi biegać, czytać oraz uczestniczyć w koncertach i festiwalach muzycznych.

Autor: Natalia Andrejuk

Absolwentka filologii polskiej i administracji Uniwersytetu Warszawskiego. W swojej pracy magisterskiej z administracji zgłębiała temat gospodarki obiegu zamkniętego i jego wpływu na polskie regulacje prawnoadministracyjne, co pozwoliło jej zdobyć cenne perspektywy na temat zrównoważonego zarządzania odpadami. W WasteMaster pracuje od 2022 roku, gdzie stale pogłębia swoją wiedzę na temat rynku odpadowego. W wolnym czasie lubi biegać, czytać oraz uczestniczyć w koncertach i festiwalach muzycznych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *