Ustawa o odpadach – kto dokonuje wpisu do BDO?

Zastanawiasz się, kto bezpośrednio decyduje o tym, że Twoje przedsiębiorstwo dostanie swój własny, indywidualny numer rejestrowy oraz zostanie wpisane do rejestru BDO? Odpowiedź jest wprost sformułowana w ustawie o odpadach z dnia 14 grudnia 2012 r. A więc kto dokonuje wpisu do BDO?

Wniosek o wpis BDO – organ właściwy

Zgodnie z przepisami wspomnianej już ustawy o odpadach, organem właściwym do prowadzenia rejestru jest Marszałek województwa właściwy ze względu na miejsce zamieszkania lub siedzibę podmiotu. To właśnie on jest odpowiedzialny za dokonywanie wpisów do rejestru. Może tego dokonać w dwojaki sposób: na wniosek lub z urzędu. Przedsiębiorców zazwyczaj dotyczy ten pierwszy, chociaż nie bez pewnych wyjątków.

Jak długo trwa wpis do BDO? Ustawowo Marszałek województwa musi dokonać tego niezwłocznie, jednak nie w terminie dłuższym niż 30 dni. W praktyce czas oczekiwania na nadanie numeru rejestrowego jest bardzo różny – raz dłuższy, raz krótszy i zależy od ilości wniosków w danym okresie, które przypadają na poszczególne województwo. Zazwyczaj udaje się dokonać wpisu już po 14 dniach od dnia złożenia wniosku, jednak trzeba liczyć się z ustawowo określonym terminem.

[CTA]

Wpis do rejestru BDO z urzędu. Dla kogo?

Wpis na wniosek, jak sama nazwa wskazuje, polega na tym, że przedsiębiorca sam musi zgłosić się do urzędu z odpowiednim wnioskiem. Co w takim razie z wpisem do rejestru z urzędu? Jest on określony w art. 51 ust. 1 ustawy o odpadach i jest dokonywany w przypadku:

  • posiadacza odpadów, który uzyskał pozwolenie zintegrowane,
  • posiadacza odpadów, który uzyskał pozwolenie na wytwarzanie odpadów,
  • posiadacza odpadów, który uzyskał zezwolenie na zbieranie odpadów lub zezwolenie na przetwarzanie odpadów,
  • podmiotu, który uzyskał decyzję zatwierdzającą program gospodarowania odpadami wydobywczymi lub zezwolenie na prowadzenie obiektu unieszkodliwiania odpadów wydobywczych,
  • podmiotu, który uzyskał koncesję na podziemne składowanie odpadów na podstawie ustawy z dnia 9 czerwca 2011 r. Prawo geologiczne i górnicze.

Jeżeli czujesz, że złożenie wniosku Cię przerośnie, możesz to zadanie oddać w ręce specjalistów. Na co dzień zajmujemy się świadczeniem m.in. takiej usługi jak wpis do BDO. Poznaj naszą ofertę i sprawdź, że jest naprawdę konkurencyjna!

Author: Natalia AndrejukAbsolwentka filologii polskiej i administracji Uniwersytetu Warszawskiego. W swojej pracy magisterskiej z administracji zgłębiała temat gospodarki obiegu zamkniętego i jego wpływu na polskie regulacje prawnoadministracyjne, co pozwoliło jej zdobyć cenne perspektywy na temat zrównoważonego zarządzania odpadami. W WasteMaster pracuje od 2022 roku, gdzie stale pogłębia swoją wiedzę na temat rynku odpadowego. W wolnym czasie lubi biegać, czytać oraz uczestniczyć w koncertach i festiwalach muzycznych.

Autor: Natalia Andrejuk

Absolwentka filologii polskiej i administracji Uniwersytetu Warszawskiego. W swojej pracy magisterskiej z administracji zgłębiała temat gospodarki obiegu zamkniętego i jego wpływu na polskie regulacje prawnoadministracyjne, co pozwoliło jej zdobyć cenne perspektywy na temat zrównoważonego zarządzania odpadami. W WasteMaster pracuje od 2022 roku, gdzie stale pogłębia swoją wiedzę na temat rynku odpadowego. W wolnym czasie lubi biegać, czytać oraz uczestniczyć w koncertach i festiwalach muzycznych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *