Sytuacje powodujące zagrożenie azbestem

Szkodliwość azbestu odkryto dopiero po jakimś czasie, gdy dla wielu ludzi mogło być za późno na pełne odzyskanie zdrowia. Wynika to z faktu, że włókna azbestowe mogą zalegać w organizmach przez długie lata, będąc niewykrywalnymi dla układów ochronnych i odpornościowych człowieka. W tym czasie prowadzą do stopniowej degradacji narządów układu oddechowego i zaburzeń ich funkcjonowania. Wiadomo, że azbest jest materiałem niebezpiecznym, jednak tylko w sytuacjach uwalniających do środowiska pył azbestowy. Kiedy to następuje?

Kiedy azbest robi się niebezpieczny?

Materiał eternitowy w stanie spoczynku jest nieszkodliwy i bezpieczny dla człowieka. Nieuszkodzony azbest nie tworzy zanieczyszczeń w postaci pyłów, które są bezpośrednią przyczyną przewlekłych chorób. Jego uwolnienie następuje w wyniku działania na produkty azbestowe czynników mechanicznych, np. wstrząsów, a także podczas niszczenia materiału. Mowa tu o procesach korozji oraz samoistnego rozkładu dachów na budynkach, wynikającego z upływu lat, podczas których materiał był eksponowany na działanie niekorzystnych zjawisk fizycznych i chemicznych.

Można uznać, że niemal każdy postawiony w ubiegłym wieku budynek z eternitowym dachem zaczął się już starzeć i niszczeć, a więc uwalnia zagrożenie do otoczenia i powinien zostać zmodernizowany. Co ważne, ryzyko uwalniania azbestu towarzyszy głównie niewłaściwemu sposobowi magazynowania odpadu. Demontaż oraz przewóz produktów z eternitem muszą być wykonywane z największą uważnością, gdyż narażają materiał na naruszenie struktury. Z tego powodu samodzielna utylizacja azbestu jest nielegalna i wymaga zatrudnienia wykwalifikowanej firmy uprawnionej do świadczenia tego typu usług.

[CTA]

Czy jednorazowy kontakt z azbestem może być szkodliwy?

Przypadkowe natrafienie na materiał azbestowy nie oznacza, że natychmiast zachorujemy. Poważne problemy zdrowotne napotykają z reguły osoby, które miały z nim długotrwały kontakt. Jednak każda identyfikacja azbestu powinna zostać skontrolowana przez specjalistę, który określi stan zagrożenia materiałem i w razie konieczności zleci prace utylizacyjne. Jednorazowy kontakt z azbestem nie powinien być zatem szkodliwy, ale warto minimalizować ryzyko i nie narażać się na ingerencje pyłu azbestowego w głąb organizmu.

Author: Natalia AndrejukAbsolwentka filologii polskiej i administracji Uniwersytetu Warszawskiego. W swojej pracy magisterskiej z administracji zgłębiała temat gospodarki obiegu zamkniętego i jego wpływu na polskie regulacje prawnoadministracyjne, co pozwoliło jej zdobyć cenne perspektywy na temat zrównoważonego zarządzania odpadami. W WasteMaster pracuje od 2022 roku, gdzie stale pogłębia swoją wiedzę na temat rynku odpadowego. W wolnym czasie lubi biegać, czytać oraz uczestniczyć w koncertach i festiwalach muzycznych.

Autor: Natalia Andrejuk

Absolwentka filologii polskiej i administracji Uniwersytetu Warszawskiego. W swojej pracy magisterskiej z administracji zgłębiała temat gospodarki obiegu zamkniętego i jego wpływu na polskie regulacje prawnoadministracyjne, co pozwoliło jej zdobyć cenne perspektywy na temat zrównoważonego zarządzania odpadami. W WasteMaster pracuje od 2022 roku, gdzie stale pogłębia swoją wiedzę na temat rynku odpadowego. W wolnym czasie lubi biegać, czytać oraz uczestniczyć w koncertach i festiwalach muzycznych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *