Zagadnienia związane z BDO nadal dla wielu wytwórców jak i odbiorców odpadów są niezrozumiałe. Wprowadzenie w 2020 roku rejestru elektronicznego spowodowało wiele zamieszania na rynku odpadowym. Mimo funkcjonowania BDO od wielu lat nadal wielu członków rynku odpadowego nie wie, czy powinien posiadać wpis w rejestrze.
W przypadku pośrednika w obrocie odpadami może on występować w kilku rolach podczas transakcji. W zależności od roli posiada on inne obowiązki w rejestrze. W naszym wpisie omówimy trzy sytuacje, jakie mogą wystąpić.
Po pierwsze, pośrednik może występować jako łącznik stron. W tym przypadku, mimo iż nie przyjmuje bezpośrednio odpadu, to w przypadku odpadów niebezpiecznych, jest zobowiązany do wystawienia w rejestrze BDO tak zwanej KEON (Karty Ewidencji Odpadu Niebezpiecznego). Wystawia ją na podstawie uzyskanej KPO (Karty Przekazania Odpadu) z systemu BDO wystawionej i zatwierdzonej przez strony transakcji.
[CTA]
Kolejną sytuacją jest, gdy pośrednik w obrocie odpadami świadczy również usługę transportu odpadu. W tej sytuacji pośrednik będzie widniał na KPO (Karcie Przekazania Odpadu) jako transportujący. W związku z tym musi on uzyskać wygenerowaną kartę przed rozpoczęciem transportu, a następnie po finalizacji dokonać potwierdzenia transportu.
Kolejną sytuacją jest, w momencie kiedy pośrednik umożliwia przyjęcie przez siebie chwilowe przechowanie odpadu. W tej sytuacji w KPO będzie widniał na jednej karcie jako przyjmujący odpad. Następnie będzie musiał wystawić KPO ze swojego systemu finalnemu odbiorcy odpadu.
Należy podkreślić, iż w tej sytuacji, pośrednik musi również posiadać zgody na zbieranie odpadu. Przeważnie taka sytuacja jest niespotykana, mimo iż z punktu widzenia przepisów jest to możliwe.
Jak widać, powyższe przykłady wskazują, iż rejestr BDO uwzględnia wiele zmiennych sytuacji, w tym z pośrednikiem. W zależności od przykładu pośrednik w obrocie odpadami ma inne obowiązki w rejestrze, o których warto wiedzieć i pamiętać.