Recykling silników elektrycznych

Z roku na rok silniki elektryczne stają się coraz powszechniejsze. Już teraz możemy zauważyć pojazdy, które korzystają z tego rodzaju napędu, tym samym ograniczając emisję spalin. Nic więc dziwnego, że powstała potrzeba ich recyklingu, aby mogły być bardziej wydajne oraz bardziej ekologiczne. Na czym miałby polegać recykling silników elektrycznych? Na czym już polega?

Odzyskiwanie surowców z silników elektrycznych

Recykling silników spalinowych to nic nowego. Jeszcze nie tak dawno to właśnie tego typu konstrukty były w centrum zainteresowania producentów pojazdów. Jednak wraz z rewolucją ekologiczną oraz wzrostem zainteresowania tematami związanymi z redukcją zanieczyszczeń do środowiska naturalnego trend odwrócił się na korzyść silników elektrycznych. Obecnie trwają prace nad możliwością odzyskiwania z nich surowców. Jak by to miało wyglądać?

Okazuje się, że w silnikach elektrycznych znajduje się wiele cennych surowców, które mogłyby zostać jeszcze powtórnie wykorzystane. Aktualnie trwają prace nad tym, aby móc wydajniej odzyskiwać metale z magnesów, które są stosowane w silnikach elektrycznych. Tego typu rozwiązanie ma zostać wdrożone już w 2025 roku.

[CTA]

Jak to się robi?

Większości silników elektrycznych wykorzystuje tzw. magnesy neodymowe. Zawierają one rzadko występujące metale takie jak neodym czy dysproz. Recykling silników elektrycznych polega na usuwaniu tych magnesów z urządzeń oraz zwracaniu ich ich dostawcom. Aktualnie ten proces jest wykonywany ręcznie i składa się z wielu etapów.

Aby w przyszłości móc zwiększyć poziom recyklingu, trzeba opracować prostszy i tańszy sposób na demontaż oraz usuwanie komponentów z silników elektrycznych. Testy pokazują, że pozwala to na odzyskanie nawet do 98% pierwiastków. W 2020 roku udało się opracować proces pirometalurgiczny, który nie wymaga już demontażu silnika, co pozwala mocno zaoszczędzić czas potrzebny do recyklingu nawet o połowę.

Dlatego tak ważną rolę odgrywają skupy silników, gdyż pozwalają one na efektywne zbieranie złomu silnikowego, który może posłużyć jako surowiec do recyklingu. Jest to opłacalne nie tylko ze względu na środowisko, lecz także cenę, gdyż na oddaniu starych silników do skupu możemy zarobić.

Jeżeli posiadasz hurtowe odpady tego typu, zgłoś się do nas. Zapoznaj się z naszymi usługami!

Author: Natalia AndrejukAbsolwentka filologii polskiej i administracji Uniwersytetu Warszawskiego. W swojej pracy magisterskiej z administracji zgłębiała temat gospodarki obiegu zamkniętego i jego wpływu na polskie regulacje prawnoadministracyjne, co pozwoliło jej zdobyć cenne perspektywy na temat zrównoważonego zarządzania odpadami. W WasteMaster pracuje od 2022 roku, gdzie stale pogłębia swoją wiedzę na temat rynku odpadowego. W wolnym czasie lubi biegać, czytać oraz uczestniczyć w koncertach i festiwalach muzycznych.

Autor: Natalia Andrejuk

Absolwentka filologii polskiej i administracji Uniwersytetu Warszawskiego. W swojej pracy magisterskiej z administracji zgłębiała temat gospodarki obiegu zamkniętego i jego wpływu na polskie regulacje prawnoadministracyjne, co pozwoliło jej zdobyć cenne perspektywy na temat zrównoważonego zarządzania odpadami. W WasteMaster pracuje od 2022 roku, gdzie stale pogłębia swoją wiedzę na temat rynku odpadowego. W wolnym czasie lubi biegać, czytać oraz uczestniczyć w koncertach i festiwalach muzycznych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *