Recykling odpadów opakowaniowych

Z roku na rok nasze społeczeństwo przykłada coraz większą wagę do spraw związanych z ekologią oraz dbaniem o środowisko naturalne. Jednym ze sposobów na poprawę kondycji naszej planety z pewnością jest recykling. Jak on wygląda w przypadku odpadów opakowaniowych?

Recykling odpadów opakowaniowych – rożne technologie odzysku

Istnieją różne technologie wykorzystywane przy recyklingu odpadów opakowaniowych. Może on być przeprowadzany na kilka sposobów. Pierwszym z nich jest recykling materiałowy, w drodze którego wyeksploatowane opakowania, w formie surowców wtórnych, są przerabiane na zupełnie nowe, pełnowartościowe produkty. W ten sposób przetwarza się np. drewniane skrzynki lub materiały drewnopochodne.

Kolejnym sposobem jest recykling organiczny. Polega on na obróbce tlenowej (zwanej kompostowaniem) lub beztlenowej (biometanizacja). Stosuje się go przy produktach biodegradowalnych takich jak papier czy tektura. Biometanizacja przebiega w kontrolowanych warunkach z wykorzystaniem mikroorganizmów. Finalny produkt to stabilne pozostałości organiczne bądź metan.

Można wyróżnić również recykling mechaniczny polegający na rozdrabnianiu, usuwaniu zanieczyszczeń, myciu i suszeniu. Jest stosowany np. w przypadku szklanych opakowań (w tym przypadku surowcem wtórnym jest stłuczka szklana). Dzięki temu można wytworzyć nowe, szklane opakowania: słoiki, butelki, pojemniki.

Ostatni ze sposobów to recykling chemiczny, który odbywa się w wyniku zmiany struktury chemicznej danego odpadu. W ten sposób mogą zostać przetworzone np. butelki PET.

[CTA]

Recykling opakowań a stan prawny

Jednak recykling odpadów opakowaniowych to nie tylko praktyczna strona. Istnieje również wiele norm prawnych, zarówno polskich jak i unijnych, które trzeba spełnić, aby uniknąć odpowiedzialności. Od 1 stycznia 2022 r. weszło w życie rozporządzenie Ministra Klimatu i Środowiska z dnia 19 grudnia 2021 r. dot. rocznych poziomów odzysku i recyklingu odpadów opakowaniowych w poszczególnych latach aż do 2030 r.

Rozporządzenie ma na celu wdrożenie z kolei przepisów unijnych, o których możemy przeczytać w dyrektywie 94/62/WE Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 20 grudnia 1994 r. w sprawie opakowań i odpadów opakowaniowych. Cel na 2030 rok jest stosunkowo prosty: osiągnąć pułap 69%. W nadchodzących latach progi rocznych poziomów odzysku i recyklingu odpadów opakowaniowych przedstawiają się następująco:

  • 2022 r.: 59%
  • 2023 r.: 61%
  • 2024 r.: 63%
  • 2025 r.: 65%
  • 2026 r.: 66%
  • 2027 r.: 67%
  • 2028 r.: 68%
  • 2029 r.: 69%

Oznacza to, że zarówno podmioty, które wprowadzają na rynek produkty w opakowaniach, jak i te, które zajmują się odzyskiem opakowań muszą się liczyć z nadchodzącymi zmianami. Ewentualna ewaluacja będzie możliwa po dwóch okresach sprawozdawczych, a więc najwcześniej w 2024 r.

Szukasz firmy, która odbierze od Ciebie odpady opakowaniowe? Zgłoś się do WasteMaster!

Author:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *