Recykling odpadów niebezpiecznych – czy jest możliwy?

Jeżeli chodzi o odpady niebezpieczne – są one niezwykle kłopotliwe zarówno w obrocie, jak i utylizacji. Jest to bolączka przedsiębiorców oraz zwykłych osób fizycznych – gdyż nie można po prostu wyrzucić takich odpadów na „klasyczne” wysypisko. Co więcej, jest to potencjalne źródło zagrożenia nie tylko dla ludzi, ale także dla środowiska. Mogłoby się wydawać, że recykling odpadów niebezpiecznych jest niemożliwy – ale czy na pewno? Zerknij na naszego bloga i przekonaj się sam!

Przetwarzanie odpadów niebezpiecznych

Recykling jest to sztuka przekształcania pozostałości w taki sposób, aby mogły one zostać raz jeszcze wykorzystane. Jeśli chodzi o recyklingowanie „klasycznych” odpadów – jak np. makulatury – sprawa przedstawia się dość prosto – stare gazety trafiają do papierni, a tam, w wyniku określonych zabiegów fizyczno-chemicznych, otrzymujemy gotowy produkt np. w postaci oczyszczonej pulpy papierowej, z której możemy wyprodukować, chociażby nowe zeszyty. W ten sposób objętość odpadów składowanych na wysypiskach się zmniejsza, a surowce nie są marnowane. Jednak czy w przypadku odpadów niebezpiecznych również można mówić o recyklingu?

Jeśli chodzi o przetwarzanie odpadów niebezpiecznych – istnieje kilka możliwości poradzenia sobie z tym problemem. W dalszym ciągu proces, jakiemu odpad będzie poddawany, jest ściśle związany z indywidualnymi właściwościami danej pozostałości. Najczęstszą metodą stosowaną w przypadku odpadów niebezpiecznych, jest tzw. fizykochemiczne przekształcanie pozostałości. Polega ono na tym, że po zbadaniu danej substancji, odpowiednie służby zajmują się neutralizacją odpadu – za pomocą środków chemicznych eliminują bądź neutralizują toksyczne elementy, w wyniku czego powstaje masa, nadająca się w zasadzie do wywiezienia na wysypisko śmieci. W jaki sposób możemy wykorzystać ten proces? Otóż podczas działań fizykochemicznych możemy uzyskać energię przekonwertowaną z procesu spalania substancji. Wówczas z obiektu, który był dla nas w zasadzie tylko kłopotem, możemy uzyskać energię elektryczną.

Procesy fizykochemiczne w zasadzie opierają się na utlenianiu, koagulacji (w uproszczeniu: łączenie się cząsteczek w większe elementy o nieregularnej strukturze), flokulacji (tworzenie się wiązań chemicznych i wytworzenie się osadów), czy sedymentacji powstałych cieczy (gromadzenie osadów z zawiesiny). Są to zatem często spotykane procesy chemiczne, które stają się użyteczne w zabiegach neutralizacyjnych. Oprócz tego wyspecjalizowane podmioty, wykorzystują zdolności danych substancji w procesach neutralizacyjnych oraz w produkcji nowych elementów. Przykładem może być filtrowanie niektórych przepracowanych olejów, które mogą ponownie trafić do silników samochodowych. Nawet oleje spożywcze, po usunięciu szkodliwych substancji rakotwórczych mogą się przydać np. przy produkcji ekodiesla lub mogą zostać przekształcone na paliwo do pieców olejowych. Niektóre przedsiębiorstwa intensyfikują prace nad recyklingiem odpadów niebezpiecznych i potrafią odzyskiwać przydatne substancje np. z zużytych katalizatorów lub szlamów z procesów galwanizujących, pozyskuje się przydatne metale, takie jak nikiel, a niektóre rozpuszczalniki, alkalia, lakiery, poddaje się oczyszczaniu i wykorzystuje w zakładach farbiarskich, czy przy produkcji plastiku.

[CTA]

Warto również wspomnieć o zestalaniu, czy immobilizacji odpadów niebezpiecznych – jest to proces, który także wchodzi w skład zabiegów fizykochemicznych. Polega on na unieszkodliwianiu pozostałości o cechach zagrażających życiu i środowisku. Opiera się on na przekształceniu chemicznym odpadu – tak jak w przypadku zabiegów fizykochemicznych – jednak priorytetem tego procesu jest zatrzymanie wymywania się z odpadu substancji rozpuszczalnych o charakterze niebezpiecznym. Zatem część użytecznych cech zostaje zachowana, przy jednoczesnym wzmocnieniu odporności substancji. Tak zestalone materiały wykorzystuje się przy produkcji kruszywa, bruku i używa w szeroko pojętym budownictwie. Zmiana cech fizycznych powoduje, że odpad niebezpieczny staje się odporny na temperatury, a także nie nasiąka innymi substancjami, co jest bardzo ważne, ponieważ w ten sposób substancja nie stanie się wtórnie niebezpieczna. Zazwyczaj temu procesowi poddaje się związku nieorganiczne.

Jak znaleźć firmy, które pomogą nam w recyklingu takich substancji?

Jeżeli prowadzimy przedsiębiorstwo – rzadko kiedy zastanawiamy się dłużej nad kwestiami odpadów, ponieważ nie one stanowią nasz priorytet. W związku z tym najlepiej jest oddać nasz problem w ręce profesjonalistów. Do wyszukania odpowiedniego podmiotu, warto skorzystać z platformy WasteMaster – nasza strona sprawnie wyszuka dla Ciebie dużo ofert – i to całkowicie za darmo! Wystarczy, że uzupełnisz formularz zgłoszeniowy lub skontaktujesz się z nami za pośrednictwem rozmowy telefonicznej – i to tyle! Nasi eksperci przeprowadzą w Twoim imieniu research i znajdą dla Ciebie podmioty, które spełnią Twoje oczekiwania. A następnie odeślą Ci informację zwrotną – Ty jedynie musisz podjąć decyzję, z którego przedsiębiorstwa chcesz skorzystać.

Zazwyczaj firmy angażujące się w recykling odpadów niebezpiecznych oferują abonamentowe odbiory pozostałości lub liczne udogodnienia. Jednak należy wcześniej zorientować się, czy podmiot, który wybraliśmy działa w zgodzie z prawem. Nie tak dawno w całej Polsce płonęły wysypiska śmieci – nawet te z chemikaliami i odpadami niebezpiecznymi. Prawo wciąż ściga tego typu przestępców, jednak oddając swoje pozostałości osobom niesprawdzonym, możemy się narazić na nieprzyjemności prawne. Z WasteMaster nie będzie tego problemu – współpracujemy jedynie z podmiotami, które są zarejestrowane i uprawnione do utylizowania odpadów niebezpiecznych, a także nie przyjmujemy ofert współpracy zza granicy – przeciwdziałamy w ten sposób przenikaniu zagranicznych odpadów do Polski, co również zdarzało się w przeszłości. Jeśli cenisz sobie kwestie ekologii – nie zwlekaj, tylko skontaktuj się z nami! Jeśli chodzi o wyznawane przez naszą firmę wartości, to są to przede wszystkim: efektywność pracy przedsiębiorstw oraz troska o środowisko. Zadzwoń do nas już dziś i pozbądź się problemu odpadów niebezpiecznych!

Author: Joanna Pelka

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *