Recykling kabli – co warto wiedzieć?

Electronic device with wires and chips close-up. Background

Zastanawiasz się, jak przeprowadzany jest recykling kabli? A może nie jesteś pewien, czy odzysk metali z zużytych przewodów ma rację bytu? W obliczu obecnej katastrofy klimatycznej, każdy krok w stronę ekologicznego prowadzenia biznesu lub gospodarstwa domowego jest na wagę złota. Przeczytaj poniższy tekst i dowiedz się, w jaki sposób możesz ograniczyć wydobycie miedzi i aluminium!

Czy recykling kabli ma sens?

Z pewnością doskonale wiesz, że należy oddawać stare okablowanie na złom kabli. W ten sposób odpad ma szansę na ponowne wykorzystanie, a Ty masz możliwość realnego ograniczenia wydobycia np. miedzi czy boksytu, z którego wytwarza się aluminium. Na przykładzie tego drugiego doskonale widać efekty recyklingu kabli.

Boksyt jest wydobywany, a następnie wykorzystywany w rafineriach, gdzie uzyskuje się z niego tlenek glinu, z którego finalnie powstaje aluminium. Proces wydobywczy, zużycie energii w rafinerii, a następnie zabiegi przetwórcze – to wszystko pochłania wielkie ilości surowców, a także powoduje spore szkody w środowisku naturalnym. Na podstawie wyliczeń przyjmuje się, że podczas recyklingu kabli oraz innych elementów aluminiowych zużywane jest ok. 5% energii wymaganej do produkcji tego związku chemicznego. Zatem wysiłek oddania przewodów do skupu kabli zdecydowanie jest wart zachodu.

Jak jest w przypadku skupu kabli miedzianych? Jest to bardzo pożądany metal, który dzięki swoim właściwościom może być wykorzystywany w najróżniejszy sposób. Jest idealnym przewodnikiem prądu, a w dodatku nie jest trudny w obróbce ze względu na swoją naturalną plastyczność. KGHM co roku wydobywa wielkie ilości tego pierwiastka w całej Polsce – ok. 500 tys. ton miedzi. Brak dokładnych danych na temat miedzi pozyskanej w ramach recyklingu kabli, jednak biorąc pod uwagę liczbę skupów kabli miedzianych oraz urządzeń, które ją przetwarzają, są to duże liczby.

Po przewiezieniu odpadów na złom kabli miedzianych są one wstępnie oczyszczane, a następnie ładowane do specjalnego urządzenia, które najpierw tnie przewody na malutkie kawałeczki, a później je przerabia. Z tych małych cząsteczek zdejmuje się mechanicznie warstwę izolacyjną, kauczuk etc. Kolejnym krokiem jest rozdrobnienie uzyskanej miedzi na granulat. Tak przetworzony surowiec pakowany jest do pojemników i rozsyłany do klientów, którzy dowolnie będą mogli stopić metal i wytworzyć z niego nowe kable etc. Warto podkreślić, że miedź podczas doprowadzenia do postaci elektrolitycznej zachowuje niemalże 100% swojej czystości. Z tego powodu może posłużyć do produkcji przewodów, a po jakimś czasie po raz kolejny trafić na złom kabli miedzianych.

[CTA]

Jak znaleźć odpowiedni skup kabli w izolacji?

Pamiętaj, że nawet jeśli nie dysponujesz kablami aluminiowymi lub miedzianymi – ostatecznie muszą się one znaleźć w skupie kabli. W innym wypadku mogą zagrażać środowisku albo po prostu, zgromadzone w miejscu pracy czy domu, spowodować wypadek. Recykling kabli jest niezwykle istotny w kontekście ekologii, ponieważ realnie zapobiega eksploatacji geologicznej. Jednak jak znaleźć odpowiedni złom kabli, który zajmie się naszym odpadem w duchu zero waste?

WasteMaster stanowi innowacyjną wyszukiwarkę najlepszych skupów kabli miedzianych i nie tylko. Na podstawie zgromadzonych informacji i stopniowym poszerzaniu znajomości we wszystkich województwach, możemy zagwarantować wysoką jakość usługi. Nawet jeśli wydaje Ci się, że nie znajdziesz w okolicy skupu kabli samochodowych – udowodnimy Ci, że istnieją wyjścia z tej sytuacji. Mając świadomość, jaką wagę ma dzisiaj recykling kabli, wspieramy działania przyśpieszające drogę kabla od klienta na złom kabli miedzianych. Naszym celem jest zoptymalizowanie działań na rynku odpadowym i zaoszczędzenie czasu obu stronom: sprzedającym klientom i kupującym skupom kabli.

Bez pobierania żadnych opłat wyszukujemy skupy kabli w izolacji, które działają legalnie i są zobligowane do przeprowadzania recyklingu. W ten sposób nasi użytkownicy mają gwarancję, że ich odpad sprzedany na złom kabli nie zostanie wyrzucony i niewykorzystany. Zgłoś się do nas, my wycenimy i pomożemy w określeniu Twojego przewodu, a następnie przyślemy Ci listę korzystnych złomów kabli miedzianych. W ten sposób szybko podejmiesz decyzję, a potencjalny skup kabli aluminiowych otrzyma szybciej towar do przetworzenia i szybciej sprzeda go kontrahentom. Nie zobowiązujemy Cię do niczego – pozostawiamy Ci wolną rękę bez względu na wybór. Jesteśmy młodą firmą, która stara się prześcignąć tradycyjny system handlowania odpadami.

Dodatkowo warto podkreślić, że oprócz niewymiernej korzyści, jaką jest ochrona naszej planety, możesz otrzymać zapłatę za przewody przywiezione np. do skupu kabli samochodowych. W zależności od surowca i zawartości taką cenę otrzymasz, jednak jest to podsumowanie licznych korzyści płynących z oddania odpadu do skupów kabli aluminiowych etc. Przede wszystkim dbasz o środowisko, jednak równocześnie o swój portfel. W ten sposób jedynie maksymalizujesz zyski – bo nie ponosisz praktycznie żadnych kosztów!

Author: Joanna Pelka

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *