Czym są odpady drewna?
Jako odpady drewna możemy zdefiniować wyroby oraz elementy drewniane, które nie nadają się już do dalszego użytkowania. Dodatkowo możemy wliczyć również pozostające po obróbce drewno w zakładach przemysłowych. Wśród takich odpadów możemy wymienić ścinki, trociny, wióry czy kawałki drewna powstałe w wyniku przykładowo przycinania i szlifowania.
Jak dzielimy odpady drewniane?
Odpady drewniane możemy podzielić na trzy grupy:
- drzewne odpady z drewna okrągłego,
- odpady z materiałów tartych
- odpady z materiałów drewnopochodnych.
Pierwsza grupa to przede wszystkim wióry, trociny czy klocki pochodzące z tartaków. Często wykorzystywane do produkcji płyt drewnopochodnych. Druga grupa również składa się z czystego drewna. Możemy zaliczyć do nich takie rzeczy jak szpule do kabli elektrycznych, drewniane palety czy skrzynie opakowaniowe. Do trzeciej grupy zalicza się przetworzone odpady drewna, zawierające zanieczyszczenia chemiczne (jak kleje czy lepiszcza). Zalicza się do nich głównie płyty drewnopochodne z kategorii konstrukcyjnych, budowlanych czy meblowych.
[CTA]
Jak sklasyfikowane są odpady drewniane w rejestrze BDO?
Odpady drewniane w rejestrze BDO w dużej większości będą przypisane do grupy 03- odpady z przetwórstwa drewna oraz z produkcji płyt i mebli; masy celulozowej; papieru i tektury. W podgrupie 03 01 (Odpady z przetwórstwa drewna oraz z produkcji płyt i mebli) możemy znaleźć takie kody jak:
- 03 01 01 – odpady kory i korka,
- 03 01 04* – trociny; wióry; ścinki; drewno; płyta wiórowa i fornir zawierające substancje niebezpieczne,
- 03 01 05 – trociny; wióry; ścinki; drewno; płyta wiórowa i fornir inne niż wymienione w 03 01 04, Jednocześnie należy pamiętać o kodzie 15 01 03, czyli opakowania z drewna, w którym możemy oddawać przykładowo palety drewniane.
Ile kosztuje recykling drewna?
Ciężko określić dokładny koszt usługi recyklingu drewna. Na jego cenę wpływa kilka czynników takich jak lokalizacja, jakość odpadu, jego ilość. Cena odpadu w tym kontekście zaczyna się od płatnej utylizacji, aż do 100 zł netto za tonę.
Kto zajmuje się recyklingiem odpadów drewnianych?
Recyklingiem odpadów drewnianych zajmują się wyspecjalizowane firmy. Posiadają one odpowiedni sprzęt do transportu takiego odpadu. Dodatkowo posiadają odpowiednie zaplecze technologiczne, aby przeprowadzić skuteczny recykling odpadu.
Jak przeprowadza się recykling drewna?
Coraz popularniejszy staje się recykling odpadów drewnianych. Dzięki postępowi technologicznemu coraz większa ilość odpadu może być podawana recyklingowi. Jako przykłady takiego zabiegu możemy podać:
- produkcję płyt OSB i wiórowych z odpadu,
- produkcja płyt tarasowych czy okładzin,
- produkowanie sprasowanych pod ciśnieniem elementów konstrukcyjnych z trocin.
Jako alternatywne jest jeszcze przerobie odpadu jako atestowego paliwa do spalania (przykładowo brykiet). Nie jest to najlepsze rozwiązanie dla środowiska, jednak przetwarzanie odpadu na energię jest nadal niezwykle popularne.