Znając najważniejsze informacje o utylizacji odpadów PET, można dowiedzieć się, co kryje się za tym pojęciem, a także, w jaki sposób powstają butelki PET. Ponadto z treści poniższego artykułu wynika również, na czym polega recykling odpadów typu PET.
Co rozumieć pod pojęciem odpadów PET?
Osoby, które gromadzą w swoim gospodarstwie domowym bądź też w firmie różnego rodzaju odpady w postaci tworzyw sztucznych, często zastanawiają się, które z nich zaliczane są do kategorii PET. Popularna nazwa PET stanowi skrót od politereftalanu etylenu. Jest to tworzywo sztuczne, pozyskiwane bezpośrednio z ropy naftowej. Obecnie politereftalan etylenu uznawany jest za jeden z najczęściej stosowanych surowców, z którego wykonuje się wyroby PET. Według danych szacunkowych, ponad 80% wszystkich odpadów, zaliczanych do PET, stanowią butelki. Mogą one być składowane na wysypiskach śmieci.
Z uwagi na postępującą degradację środowiska naturalnego, wprowadzono systematyczny recykling PET. Pozwala on na odzyskiwanie surowca wtórnego, pozwalającego na ponowne wykorzystanie politereftalanu etylenu. Osoby dysponujące dużą ilością odpadów PET, mogą przekazać je do wyspecjalizowanych punktów. Przedsiębiorstwa te oferują skup PET, zarówno w ilościach hurtowych, jak i detalicznych. Funkcjonujący w Polsce skup odpadów PET polega na prawidłowym zagospodarowaniu ich poprzez recykling lub spalanie. Bardzo rzadko skup PET przekazuje zgromadzone odpady na wysypiska śmieci, ponieważ jest to dowód na marnowanie tego surowca wtórnego.
Jak powstają butelki PET?
Osoby, które mają zamiar przekazać posiadane przez siebie odpady do firm oferujących skup PET często zastanawiają się, w jaki sposób powstają butelki zaliczane do tej kategorii. Wyspecjalizowane przedsiębiorstwa, produkujące butelki PET, używają do tego celu tworzywa sztucznego, wynalezionego w 1941 roku w Wielkiej Brytanii. Politereftalan etylenu ma zastosowanie nie tylko do produkowania butelek PET, ale również w przemyśle włókienniczym i przy wyrobie innych opakowań wielokrotnego użytku. Samo tworzywo PET ma postać granulatu. Powinien on być podgrzany do temperatury wynoszącej od 260 do 300 stopni Celsjusza. Wówczas to zamienia się on w płynną masę i jest wtryskiwany do przygotowanej formy. Pozwala to na nadanie temu tworzywu sztucznemu odpowiedniego kształtu. Butelki PET są formowane poprzez chłodzenie, na skutek którego następuje proces ich krystalizacji.
Gotowa preforma butelki PET, rozgrzana zostaje później do temperatury 80 stopni Celsjusza, stając się bardzo elastyczna. Po umieszczeniu jej w odpowiedniej formie, jest ona rozdmuchiwana strumieniem powietrza o bardzo wysokim ciśnieniu, aby uzyskać pożądany kształt. Wówczas następuje ponowne schłodzenie, które stabilizuje stworzoną już konstrukcję. Z powodu tego, że odpady typu PET są dostępne w różnych wersjach kolorystycznych, rozmiarach i kształtach do wyboru. Skup PET dotyczy wszystkich tego typu produktów. Dostarczenie wyżej wymienionych wyrobów, w celu poddania ich takiemu procesowi, jak utylizacja PET, wymaga skorzystania z wyspecjalizowanych firm. Mogą one udać się na miejsce wskazane przez klienta szczególnie, gdy skup odpadów PET dotyczy ilości hurtowych tego tworzywa sztucznego. Działające na terenie wielu aglomeracji miejskich firmy proponujące skup PET dysponują flotą pojazdów, dzięki której można pozbyć się zalegających w firmach butelek i opakowań, stworzonych z politereftalanu etylenu.
[CTA]
W jakich kodach oddaje się odpady PET?
Osoby prowadzące działalność gospodarczą, bez względu na jej profil, zobowiązane są do tworzenia rejestru odpadów BDO. To system kwalifikacji każdego wytworzonego odpadu, niezależnie od jego rodzaju. Rejestrem BDO określa się również odpady PET. Przekazanie ich do takiego miejsca, jak skup PET, wymaga wygenerowania odpowiedniego wniosku. W przypadku, gdy transakcja polegająca na odpłatnym przekazaniu odpadów, aby poddane one były takiemu procesowi, jak recykling PET, daje firmie określone korzyści finansowe, powinny one być ujęte nie tylko w Rejestrze BDO, ale również w ewidencji rachunkowej, w celu rozliczenia jej z fiskusem. Wniosek wygenerowany z rejestru BDO, który obejmuje odpady PET, wymaga zastosowania do nich odpowiedniego kodu. To produkty należące do grupy 12 i 15. Opakowania z tworzyw sztucznych określane są kodem odpadu 15 01 02. Z kolei odpady z toczenia i wygładzania tworzyw sztucznych, mają przypisany sześciocyfrowy kod 12 01 05.
Należy pamiętać, że recykling PET nie wymaga posiadania specjalnych zezwoleń, ponieważ tego typu odpady nie są uznawane za toksyczne. Według Rejestru BDO 6-cyfrowy kod odpadów PET nie ma umieszczonej gwiazdki, stanowiącej potwierdzenie, że są one niebezpieczne. Skup odpadów PET może dotyczyć wszystkich przedsiębiorstw. Przekazanie opakowań z politereftalanu etylenu do firm oferujących skup odpadów PET może być czynnością jednorazową bądź też cykliczną, w zależności od tego, jaką działalność gospodarczą prowadzi dane przedsiębiorstwo.
Jak przebiega recykling odpadów PET?
Firmy oferujące skup odpadów PET gromadzą butelki i inne opakowania z tworzyw sztucznych, aby móc przekazać je do wyspecjalizowanych punktów. To tam następuje utylizacja Pet. Działanie to odbywa się zgodnie z obowiązującym w Polsce i w całej Unii Europejskiej prawem, a także przepisami dotyczącymi ochrony środowiska naturalnego. Skup PET, realizowany przez wiele firm, dotyczy różnego typu opakowań. Należy pamiętać, że wprowadzony od wielu lat recykling PET stanowi jedyne rozwiązanie, zapobiegające zaśmiecaniu środowiska naturalnego. Jedna butelka PET na pełny rozkład potrzebuję aż 500 lat. Dlatego też utylizacja PET jest doskonałym sposobem na to, aby pozbyć się tych odpadów.
Warto wiedzieć, jak przebiega recykling PET. Jest on poprzedzony selektywną zbiórką. W trakcie gromadzenia odpadów są one poddawane również dodatkowej selekcji wtórnej. Wówczas dzieli się butelki PET na kolory. Następnie butelki te są one zgniatane i w postaci bel trafiają do zakładu przetwórczego. To tam odbywa się recykling PET. Prawidłowo przeprowadzona utylizacja PET wymaga usunięcia z butelek etykiet, klej i pozostałe zanieczyszczenia. Prawidłowo przygotowane butelki, z wyżej wymienionego tworzywa, są mielone i ponownie poddane oczyszczeniu. Wówczas usuwane są takie zanieczyszczenia, jak piasek i inne komponenty.
Po wykrystalizowaniu i wysuszeniu materiału, powstaje granulat PET. Stanowi on rezultat takiego procesu, jak utylizacja tego odpadu. Bardzo popularny w Polsce i na całym świecie recykling PET prowadzi do powstania granulatu, który ma szerokie zastosowanie w chemii gospodarczej. Z granulatu Pet mogą powstać nowe opakowania, wykorzystywane we wszystkich branżach przemysłu, oprócz spożywczej. Cyklicznie odbywający się skup PET dostarcza nowego surowca. Dzięki temu można ograniczyć ilość wytwarzanego tworzywa sztucznego. Nowoczesny recykling odpadów PET, przeprowadzony w odpowiednich warunkach, nie stanowi zagrożenia dla środowiska naturalnego.
Popularny na całym świecie recykling PET jest sposobem na odzyskanie tego surowca. Dzięki temu może być on wykorzystany, między innymi w chemii gospodarczej.