Metale żelazne i metale nieżelazne – przykłady, definicja, rodzaje

Zdjęcie przedstawia kobietę w żółtym kasku, która tnie elementy metalowe. Złom znajduje się także za jej plecami. Jest to zilustrowanie bloga o tytule: "Metale żelazne i nieżelazne - przykłady, definicja, rodzaje".

Nieważne, czy jesteś osobą prowadzącą przedsiębiorstwo, czy osobą prywatną – zdecydowanie warto, abyś dowiedział się więcej o metalach nieżelaznych  i żelaznych. Ważny jest ich podział, przykłady poszczególnych substancji, a także rodzaje, które możemy zaobserwować w skupie. Kwestie cen na złomie nie zostaną pominięte! Czytaj do końca i dowiedz się najważniejszych informacji o metalach!

Metale nieżelazne – przykłady

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o przeróżnych podziałach i klasyfikacjach metali – zachęcamy do zajrzenia na naszego bloga (tekst pod tytułem: Podział metali). Jednak najbardziej podstawowym rozdziałem metali, jest ten na metale żelazne oraz nieżelazne. Te drugie charakteryzują się tym, że w swoim składzie nie posiadają żelaza ani jego stopów, czy domieszek. Wciąż zalicza się te substancje głównie do metali ciężkich, jednak ze względu na brak żelaza w zawartości, odznaczają się one innymi właściwościami.

Metale nieżelazne to na przykład:

  • miedź,
  • aluminium,
  • mosiądz,
  • brąz,
  • cynk,
  • cyna,
  • ołów,
  • tytan,
  • metale szlachetne (srebro, złoto, pallad, platyna, rod).

Warto podkreślić, że mosiądz stanowi stop miedzi oraz cynku, a brąz jest mieszanką miedzi, cynku i innych pierwiastków chemicznych. Jak już zostało wcześniej wspomniane, metale nieżelazne (inaczej mówiąc, kolorowe) posiadają bardzo specyficzne właściwości, przez co znajdują zastosowanie w przeróżnych branżach.

Nazywa się tę grupę metalami kolorowymi, ze względu na to, że zróżnicowany skład substancji wypływa na ich różnorodną barwę. Oprócz tego, że odznaczają się określonymi kolorami (złotym, miedzianym, ciemnoczerwonym, ciemnobrązowym etc.), to można jeszcze wspomnieć o tym, że są one w większości bardzo plastyczne i ciągliwe – czyli nadają się do formowania w różne kształty.

Są to doskonałe przewodniki ciepła i elektryczności, a niektóre z nich (metale szlachetne, miedź) są odporne chemicznie, co wiąże się z brakiem korozji. Część metali szlachetnych (złoto, srebro), stosuje się w jubilerstwie, a jeszcze inne przydają się w produkcji katalizatorów (pallad, rod, platyna). Przez ich plastyczność i zróżnicowane właściwości, możemy z nich produkować naprawdę rozmaite elementy – czy to folię aluminiową, czy tytanowe ozdoby lub miedziane przewody i matryce.

Jakie mamy rodzaje metali nieżelaznych? Najczęściej dzieli się tę grupę na:

  • metale nieżelazne lekkie (metale, których gęstość nie przekracza 4,5 g/cm3),
  • metale nieżelazne ciężkie (metale, których gęstość jest większa niż 4,5 g/cm3).

Do metali kolorowych lekkich możemy zaliczyć przede wszystkim aluminium oraz tytan, magnez i bar. A z kolei metalami nieżelaznymi ciężkimi są oczywiście brąz, mosiądz, miedź, czy cynk. Ta właściwość jest przede wszystkim istotna dla producentów metalowych wyrobów – inaczej zachowa się aluminium, a inaczej miedź, kiedy będziemy chcieli stworzyć z nich przewody.

[CTA]

Metale żelazne – przykłady

Skoro już wiemy, czym się charakteryzuje kolorowy złom, warto teraz poświęcić nieco uwagi metalom żelaznym. Są to oczywiście substancje, które posiadają w swoim składzie żelazo. Zazwyczaj jednak w jego obecności znajduje się także węgiel oraz inne pierwiastki, takie jak krzem, mangan, czy siarka. One w całości zaliczają się do metali ciężkich, a ich właściwości są głównie wykorzystywane w budownictwie, przemyśle motoryzacyjnym, czy przemyśle ciężkim. Możemy przywołać następujące przykłady metali żelaznych:

  • stal węglową (czyli stal niestopowa, tj. stal, która głównie składa się z żelaza oraz węgla, mniej niż 1% to domieszki innych metali),
  • żeliwo (czyli wysokostopowy stop żelaza z węglem i krzemem, fosforem, siarką albo manganem),
  • kute żelazo (żelazo o małej zawartości węgla, jest bardziej sprężyste od żeliwa).

Oczywiście możemy wyróżnić o wiele więcej przykładów tego rodzaju materiałów, chociażby stal ma przynajmniej kilkanaście rodzajów – może być nierdzewna, stopowa, stal do nawęglenia, stale sprężynowe, łożyskowe, kwasoodporna, żaroodporna etc. Już same przykłady typów stali podpowiadają: są to materiały głównie przeznaczone do przemysłu ciężkiego. Jakie możemy przywołać właściwości metali żelaznych?

Są one dobrymi przewodnikami (nie tak dobrymi jednak, jak metale kolorowe), są to substancje spawalne, sprężyste, plastyczne i zdecydowanie ciągliwe. Ułatwia to produkowanie z nich całkiem skomplikowanych konstrukcji oraz półproduktów. Zarówno stal, jak i żeliwo jest udarne, tj. wytrzymałe na obciążenia. Nie są tak miękkie, jak metale nieżelazne – stal, żeliwo oraz żelazo, to porządne i masywne materiały, które są bardzo twarde i solidne.

W związku z tymi właściwościami, z metalami żelaznymi spotkamy się przede wszystkim w hutach, stalowniach, na budowach, w warsztatach samochodowych. Budujemy z nich statki, narzędzia i całe konstrukcje architektoniczne, a także zbrojenia. Warto jednak pamiętać, że metale żelazne nie są tak bardzo odporne chemicznie, jak szlachetne, czy część kolorowych – po jakimś czasie lub w wyniku złego eksploatowania, związki chemiczne się utleniają i czasami stal rdzewieje. Żeliwo jest bardziej odporne na korozję.

Warto jeszcze zwrócić uwagę na rodzaje metali żelaznych. Przede wszystkim stal gra tutaj główną rolę. Stal rozumiana jest zazwyczaj, jako stop żelaza z węglem, gdzie żelaza jest przynajmniej 50%, a węgla mniej niż  2%. Możemy zatem wyróżnić następujące rodzaje tego metalu żelaznego:

  • stal o różnej zawartości węgla (stal niskowęglowa, średniowęglowa, wysokowęglowa)
  • stal stopowa (stal niskostopowa i wysokostopowa, tj. o mniejszej lub większej zawartości dodatków stopowych – nawet do kilkudziesięciu procent),
  • stal konstrukcyjna (służąca do produkcji konstrukcji stalowych),
  • stal narzędziowa (służąca do produkcji narzędzi stalowych),
  • stal specjalna (służąca do produkcji innych materiałów stalowych, niż konstrukcje i narzędzia – najczęściej musi ona spełniać specjalistyczne wymagania).

Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej na temat stawek obowiązujących na złomie metali kolorowych bądź złomie metali żelaznych – zapraszamy na naszą stronę poświęconą cennikom złomu stali stopowych oraz cennikom złomu kablowego, który w zasadzie skupia w sobie sporą część stawek za metale kolorowe. W razie jakichkolwiek pytań dotyczących cen, czy wyceny posiadanych pozostałości – zachęcamy do kontaktu z konsultantami z WasteMaster!  

Author: Joanna Pelka

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *