Jak dzielimy odpady nadające się do skupu metali kolorowych?
Odpady złomu metali kolorowych możemy podzielić ze względu na właściwości. Możemy wymienić następujące podział, na złom metali nieżelaznych oraz stopów metali. Z tego możemy jeszcze wyselekcjonować podkategorie złomu użytkowego. Wśród metali nieżelaznych możemy wymienić aluminium, miedź, cynk oraz ołów. Produkty z brązu i mosiądzu zaliczamy do stopów metali. Co do podkategorii złomu użytkowego, są to przedmioty z metalu, które możemy poddać recyklingowi (jako przykład możemy podać części użytkowe pojazdów).
Jak sklasyfikowane są odpady złomu metali kolorowych w rejestrze BDO?
Do złomu metalu kolorowych najczęściej przypisujemy kody z grupy 17. Dokładniej mowa o podgrupie 17 04 (Odpady i złomy metaliczne oraz stopów metali), do której zaliczamy następujące kody:
17 04 01 – miedź, brąz, mosiądz,
17 04 02 – aluminium,
17 04 03 – ołów,
17 04 04 – cynk,
17 04 06 – cyna,
17 04 07 – mieszaniny metali,
17 04 11 – kable inne niż wymienione w 17 04 10,
Można spotkać się z kodem z podgrupy 16 01 (Zużyte lub nienadające się do użytkowania pojazdy (włączając maszyny poza drogowe), odpady z demontażu, przeglądu i konserwacji pojazdów (z wyłączeniem grup 13 i 14 oraz podgrup 16 06 i 16 08)). Kod 16 01 18 przypisany został do metali nieżelaznych.
Rejestr BDO (Baza Danych Odpadowych) to specjalny wpis, który musi posiadać każda firma generująca odpady. Dzięki temu państwo może kontrolować, jakie firmy wytworzyły dane odpady, w danym momencie roku. Pozwala to na ograniczenie nielegalnych skupów lub utylizacji, powstawania dzikich wysypisk śmieci czy podrzucaniu niebezpiecznych substancji na prywatne posesje.
[CTA]
Jaki rodzaj odpadów nie zostanie odebrany przez skup złomu i metali kolorowych?
Legalny skup złomu dba o to, żeby odpady nie pochodziły z kradzieży. Z tego względu nie zostaną zakupione takie elementy jak fragmenty torów kolejowych i trakcji, elementy infrastruktury komunikacyjnej, znaki drogowe i barierki oraz monety znajdujące się w obiegu. Skupy również nie przyjmą takich odpadów, nawet jeśli zostały one pozyskane w sposób legalny.
Prowadzisz firmę i posiadasz hurtowe ilości złomu kolorowego? Zgłoś się do WasteMaster! Szybko znajdziemy chętną firmę. A może chcesz pozyskać nowych klientów do skupu? W tym również pomożemy!