Jak zdobyć dofinansowanie procesu utylizacji azbestu?

koszty utylizacji eternitu dofinansowanie

Wymiana dachu z płyt eternitowych to skomplikowana i kosztowna procedura, co często zniechęca właścicieli nieruchomości do podjęcia koniecznych działań. W ramach uchwalonej ustawy o zakazie wykorzystywania azbestu oraz realizowaniu państwowego Programu Oczyszczania Kraju z Azbestu na lata 2009-2032, przewidziano specjalny fundusz wspierający procesy utylizacyjne. Warto odpowiednio wcześniej zainteresować się tematem, aby z powodzeniem zaaplikować o refundację kosztów prac i zminimalizować wydatki na modernizację dachu.

Gdzie złożyć wniosek o dofinansowanie utylizacji azbestu?

Aby uzyskać wparcie finansowe, należy udać się do odpowiedniego dla posiadłości urzędu gminy (lub starostwa powiatowego) i udowodnić, że dany budynek podlega oficjalnemu wymogowi usunięcia eternitu. Po uznaniu obiektu jako niebezpiecznego, przystępuje się do złożenia za pomocą specjalnego formularza prośby o refundację kosztów prac utylizacyjnych. Trzeba je odpowiednio udokumentować, najlepiej poprzez przedstawienie faktur oraz zebranej podczas procesu dokumentacji z poszczególnych etapów prac. O wysokości i zakresie udzielonej pomocy decyduje każdorazowo właściwa gmina, w której składamy wniosek.

[CTA]

Środki na ten cel pochodzą z zasobów Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej i mogą pokryć od 40 do nawet 100% wydatków na utylizację azbestu. Przyznane z rządu dofinansowanie nie pokryje jednak kosztów związanych z zakupem i montażem materiału alternatywnego dla płyt eternitowych.

Refundacja kosztów utylizacji azbestu – o czym warto pamiętać

Przede wszystkim o tym, aby od momentu rozpoczęcia prac kompletować papiery, które mogą stanowić materiał dowodowy w późniejszym ubieganiu się o dofinansowanie procesu. Niezwykle istotny jest wybór sprawdzonych wykonawców, upoważnionych do demontażu i transportu materiału niebezpiecznego. Procedura wymiany eternitu musi także zostać zatwierdzona przez okręgowego inspektora pracy na minimum 30 dni przed rozpoczęciem działań. Co ważne, przewidziane wsparcie finansowe jest wypłacane z krajowego funduszu dopiero po zakończeniu prac – należy więc samodzielnie zdobyć środki pieniężne potrzebne dla przeprowadzenia kompleksowego i legalnego procesu utylizacji azbestu.

Jeżeli szukać profesjonalnych wykonawców, którzy zajmą się usuwaniem i utylizacją azbestu z Twojego budynku, możesz zgłosić się do WasteMaster. Wyszukamy dla Ciebie najkorzystniejszy podmiot w Twojej okolicy.

Author: Natalia AndrejukAbsolwentka filologii polskiej i administracji Uniwersytetu Warszawskiego. W swojej pracy magisterskiej z administracji zgłębiała temat gospodarki obiegu zamkniętego i jego wpływu na polskie regulacje prawnoadministracyjne, co pozwoliło jej zdobyć cenne perspektywy na temat zrównoważonego zarządzania odpadami. W WasteMaster pracuje od 2022 roku, gdzie stale pogłębia swoją wiedzę na temat rynku odpadowego. W wolnym czasie lubi biegać, czytać oraz uczestniczyć w koncertach i festiwalach muzycznych.

Autor: Natalia Andrejuk

Absolwentka filologii polskiej i administracji Uniwersytetu Warszawskiego. W swojej pracy magisterskiej z administracji zgłębiała temat gospodarki obiegu zamkniętego i jego wpływu na polskie regulacje prawnoadministracyjne, co pozwoliło jej zdobyć cenne perspektywy na temat zrównoważonego zarządzania odpadami. W WasteMaster pracuje od 2022 roku, gdzie stale pogłębia swoją wiedzę na temat rynku odpadowego. W wolnym czasie lubi biegać, czytać oraz uczestniczyć w koncertach i festiwalach muzycznych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *