Jak przebiega utylizacja sprzętu elektronicznego?

Obrazek przedstawia zdjęcie instalacji elektronicznej. Ma ona ilustrować blog o tytule: "Jak przebiega utylizacja sprzętu elektronicznego?".

Nie da się ukryć, że w naszych domach i zakładach pracy nieustannie przybywa kolejnych nowinek technologicznych. Rozwój techniki jest oczywiście niezbędny – jednak bardzo często w ramach produkcji nowych materiałów, spada jakość – tak, aby konsument musiał częściej i częściej nabywać coraz to kolejne sprzęty RTV, AGD, czy też związane z IT. W wyniku tego powstaje bardzo wiele elektrośmieci, które muszą zostać poddane właściwej utylizacji. Jak ona przebiega? Czy jest w ogóle potrzebna? Co warto o niej wiedzieć? Czytaj dalej – a wszystkiego się dowiesz!

Utylizacja sprzętu elektronicznego w firmie

Zanim skupimy się na tym, jak w ogóle wygląda utylizacja sprzętu elektronicznego, warto zadać sobie pytanie – co w ogóle zalicza się do tej grupy pozostałości? Zatem do elektrośmieci zaliczamy między innymi:

  • wielkogabarytowe urządzenia AGD: chłodziarki, lodówki, zamrażarki, pralki, suszarki do ubrań, zmywarki, kuchenki elektryczne, piekarniki, grzejniki elektryczne oraz klimatyzatory i wentylatory,
  • małogabarytowe urządzenia AGD: odkurzacze, maszyny dziewiarskie, żelazka, tostery, frytkownice, rozdrabniacze, miksery, młynki do kawy, noże elektryczne, suszarki, depilatory, golarki, zegarki oraz wagi,
  • sprzęt teleinformatyczny i telekomunikacyjny: komputery, drukarki, laptopy, kopiarki, kalkulatory, faksy, terminale, aparaty telefoniczne – tradycyjne i komórkowe,
  • sprzęt RTV: radioodbiorniki, telewizory, dyktafony, magnetofony, kamery, video, DVD, sprzęty hi-fi, wzmacniacze i instrumenty muzyczne,
  • sprzęt oświetleniowy: świetlówki, żarówki energooszczędne, lampy wyładowcze oraz żyrandole,
  • narzędzia elektryczne i elektroniczne: wiertarki, piły, maszyny do szycia, narzędzia do obróbki drewna i metalu, narzędzia do nitowania, skręcania, spawania, lutowania, rozpylania oraz kosiarki,
  • przyrządy do kontroli: czujniki dymu, regulatory ciepła, termostaty, urządzenia pomiarowe i panele kontrolne,
  • automaty do wydawania: napojów, słodyczy oraz bankomaty.

Oczywiście są to tylko niektóre przykłady materiałów, które nadają się do utylizacji sprzętu elektronicznego w firmie – wszystko bowiem zależy od specyfiki branży, w której działamy. Równie dobrze możemy chcieć się pozbyć zepsutych maszyn, które są wykorzystywane przy oczyszczaniu rud metali, czy ekstrakcji paliwa. Dlaczego w ogóle musimy przeprowadzać utylizację elektroniki?

Wiele zależy od tego, o jakich odpadach mówimy – bardzo wiele elektrośmieci po prostu zawiera szkodliwe związki chemiczne, które mogą zatruć glebę, czy wody gruntowe. O jakich związkach mowa? O metalach ciężkich, takich jak rtęć, brom, chrom, czy ołów, a także kadm, nikiel, a także w niektórych przypadkach azbest. Takie substancje są szkodliwe nie tylko dla środowiska naturalnego.

Jeśli w naszej firmie będziemy zbyt długo zwlekać z organizacją recyklingu elektroniki – może się okazać, że te szkodliwe mikroelementy przedostaną się na zewnątrz naszych sprzętów. Często te substancje są silnie żrące, a same metale ciężki mogą na dłuższą metę spowodować uszkodzenia skóry, płuc, wątroby, czy serca. Same metale ciężkie mają właściwości rakotwórcze.

Dodatkowo warto wiedzieć, że nasze elektroodpady są bardzo cennym źródłem wielu surowców i metali, które są przydatne w produkcji kolejnych produktów typu AGD, RTV, czy też ściśle związanych z komputerami i elektroniką. Co więcej, warto pamiętać o tym, że na przedsiębiorców w Polsce zgodnie z Ustawą z dnia 11 września 2015 roku, został nałożony obowiązek realizacji utylizacji odpadów elektronicznych, czy też obowiązek oddawania ich do placówek, które zajmą się ich neutralizowaniem i przetwarzaniem.

[CTA]

Recykling elektroniki

Co warto wiedzieć o recyklingu elektrośmieci? Przede wszystkim warto mieć świadomość, że jest to niezwykle wydajny i potrzebny proces. W zgodzie z założeniami gospodarki o odbiegu zamkniętym powinniśmy maksymalnie wykorzystywać nasze przedmioty, zanim trafią na wysypisko odpadów. Oczywiście tam trafią, jeżeli nie uda się z nich odzyskać wartościowych materiałów lub przetworzyć ich w całości. Zatem jak wygląda proces recyklingu odpadów elektronicznych i elektrycznych?

Przede wszystkim elektroodpady są cennym źródłem metali. Do produkcji procesorów, żył w kablach etc., wykorzystuje się spore ilości miedzi. Ze względu na swoje właściwości, z elektroodpadów możemy również pozyskać aluminium, czy żelazo lub stal, a nawet metale szlachetne (złoto, srebro, pallad) – oba metale są pozyskiwane w specjalnych zakładach przetwórstwa elektrośmieci, a następnie trafiają do stalowni i hut, gdzie produkuje się z nich kolejne produkty.

Oczywiście należy pamiętać, że w ramach gospodarki o obiegu zamkniętym, najpierw staramy się naprawić nasze odpady elektroniczne – zatem w miarę możliwości, jak już oddamy nasze pozostałości, wyspecjalizowani serwisanci będą starać się je naprawić – dopiero gdy to stanie się niemożliwe – elektrośmieci trafiają do miejsc przetwarzania.

Oprócz metali, z elektrośmieci możemy pozyskać całkiem sporo elementów plastikowych oraz gumowych – w końcu wystarczy pomyśleć o tych wszystkich obudowach, klapkach, kablach, izolacjach czy też fragmentach urządzeń – jest tego całkiem sporo! A dzięki regranulacji i działaniom mającym na celu odzysk tworzywa sztucznego – z naszych ZSEiE można pozyskać cenny surowiec w postać plastików HDPE, PCV, czy inne laminaty dawniej wykorzystywane np. do izolacji.

Bardzo ciekawym przypadkiem jest recykling lodówek. Są to istne skarbce cennych surowców. Sprawny i technologicznie zaawansowany zakład odzysku, jest w stanie pozyskać ze starej lodówki gazy procesowe, piankę izolacyjną, metale, takie jak: miedź, cynk, aluminium oraz znal. Dodatkowo pozyskuje się również tworzywa sztuczne – polistyren, polipropylen, czy ABS. Poddaje się je regranulacji – w ten sposób da się wykorzystać do produkcji innych plastikowych materiałów. A z pianki izolacyjnej powstają recyklingowane płyty izolacyjne, czy paliwa alternatywne. I to wszystko z jednej lodówki!

Zatem pamiętajmy o tym, że koniecznie trzeba realizować utylizację elektroodpadów. Jest to bardzo przydatny proces, dzięki któremu możemy uzyskać bardzo cenne surowce. Tym samym działamy zgodnie z prawem i dbamy o środowisko naturalne. Warto także pamiętać, że możemy dany sprzęt rozłożyć na części i wyodrębnić mechanizmy, które są sprawne – w ten sposób zmniejszymy zapotrzebowanie na produkcję nowych przedmiotów. Warto być eko – a jeśli potrzebujesz znaleźć najlepsze skupy odpadów elektronicznych w Twoim mieście – skontaktuj się z nami. Zrobimy, co w naszej mocy, abyś sprawnie i ekologicznie pozbył się swoich pozostałości!

Author: Joanna Pelka

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *