Jak odróżnić cynk od aluminium?

Cynk i aluminium na pierwszy rzut oka łatwo można pomylić, ponieważ oba te pierwiastki mają podobny kolor i charakterystyczny dla metali nieżelaznych połysk. Ich rozróżnienie jest ważne podczas skupu złomu cynku, ponieważ może to rzutować na finalną cenę odpadu. Jak zatem je odróżnić? Jest na to kilka sposobów.

Osobno cynk, osobno aluminium

Istnieją dwa podstawowe sposoby na to, aby skutecznie zidentyfikować metale. Można to zrobić albo na podstawie ich cech fizycznych, albo na podstawie reakcji chemicznych z kwasami. Pierwsza metoda jest szybsza, prostsza i nie wymaga szczególnych umiejętności chemicznych. Wystarczy znać cechy danych metali i zaobserwować, które z nich wykazują posiadane przez nas odpady. Jest to jednak rozpoznanie tylko orientacyjne. Dla przykładu aluminium charakteryzuje się niską wagą, dlatego będzie znacznie lżejsze niż cyna. Będzie się to przekładało na objętość odpadu, względem jego masy.

Druga metoda jest nieco bardziej skomplikowana, ponieważ wymaga przeprowadzenia drobnych reakcji chemicznych z kwasami. Obserwujemy intensywność zachodzenia reakcji pomiędzy metalem a kwasem (w zależności od rodzaju kwasu, reakcje mogą mieć różne intensywności). Niestety w tym przypadku nie sprawdzi się próba z magnesem, ponieważ oba metale (i aluminium, i cynk) są nieżelazne, a więc nie zawierają w swoim składzie pierwiastka o symbolu Fe.

[CTA]

Cynk i aluminium razem? Poznaj ZnAl

O definicji oraz zastosowaniu ZnAl pisaliśmy już w innym wpisie, jednak warto przytoczyć tutaj ten rodzaj stopu jako przykład na to, że cynk i aluminium bardzo powszechnie współwystępują w tym samym odpadzie. Dlatego bardzo często zdarza się, że nie ma potrzeby odróżniania cynku od aluminium, ponieważ skupy przyjmują odpady pod postacią właśnie ZnAl.

ZnAl to stop cynku z aluminium oraz innymi pierwiastkami (takimi jak np. miedź, tytan czy nikiel). W cennikach poszczególnych skupów złomy cynku znajdziemy wyróżnione właśnie tego typu odpady. W przypadku metali kolorowych często złomy przeprowadzają analizy składu, aby dokładnie ustalić procentowy udział poszczególnych pierwiastków w stopie lub ich czystość (jest tak np. w przypadku miedzi Millbera).

Jeżeli posiadasz złom cynku lub aluminium, którego chciałbyś się pozbyć, zadzwoń do nas lub wypełnij formularz!

Author: Natalia AndrejukAbsolwentka filologii polskiej i administracji Uniwersytetu Warszawskiego. W swojej pracy magisterskiej z administracji zgłębiała temat gospodarki obiegu zamkniętego i jego wpływu na polskie regulacje prawnoadministracyjne, co pozwoliło jej zdobyć cenne perspektywy na temat zrównoważonego zarządzania odpadami. W WasteMaster pracuje od 2022 roku, gdzie stale pogłębia swoją wiedzę na temat rynku odpadowego. W wolnym czasie lubi biegać, czytać oraz uczestniczyć w koncertach i festiwalach muzycznych.

Autor: Natalia Andrejuk

Absolwentka filologii polskiej i administracji Uniwersytetu Warszawskiego. W swojej pracy magisterskiej z administracji zgłębiała temat gospodarki obiegu zamkniętego i jego wpływu na polskie regulacje prawnoadministracyjne, co pozwoliło jej zdobyć cenne perspektywy na temat zrównoważonego zarządzania odpadami. W WasteMaster pracuje od 2022 roku, gdzie stale pogłębia swoją wiedzę na temat rynku odpadowego. W wolnym czasie lubi biegać, czytać oraz uczestniczyć w koncertach i festiwalach muzycznych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *