Jak możemy zadbać o środowisko naturalne w naszych domach? To bardzo ważny, żeby zadawać sobie tego rodzaju pytania – dzięki temu możemy próbować coraz to nowych rodzajów na zaoszczędzenie energii, a także zasobów naszej planety. Zachęcamy do lektury – z nami poznasz wiele sposobów dbania o środowisko!
Jak możemy dbać o środowisko?
O środowisko możemy dbać na przeróżne sposoby – warto jednak najpierw zastanowić się, w jakiś sposób szkodzimy mu na co dzień. Nie da się ukryć, że nasze decyzje w ciągu dnia wpływają na to, jaki ślad węglowy po sobie pozostawiamy, ile energii się marnuje lub ile odpadów wytwarza. Zatem analizując stereotypowy dzień statystycznego Polaka, możemy dojść do następujących wniosków. Najwięcej ważkich ekologicznie decyzji podejmujemy podczas naszych zakupów oraz codziennych podróży. Na co zatem warto zwracać uwagę, jeśli chcemy zadbać o środowisko? Przede wszystkim o:
- wybieraniu produktów rolnych z rodzimego kraju (wówczas możemy odliczyć ślad węglowy zmarnowany na transport warzyw i owoców do Polski),
- opakowaniach plastikowych – nie musimy wszystkich produktów pakować w jednorazówki, warto także zwracać uwagę na produkty, które są opakowane w tworzywa pochodzące z recyklingu (jest to wyznacznik proekologicznych firm),
- preferowalnym kupowaniu artykułów spożywczych w szkle – nie w tworzywach sztucznych,
- zabieraniu na zakupy własnych siatek i torebek,
- mądrym kupowaniu – nie warto nabywać produktów, których i tak nie damy rady spożyć, a przy okazji warto także ograniczyć ilość marnowanego jedzenia,
- kupowaniu sezonowych produktów, najlepiej od lokalnych dostawców,
- dobrą radą jest również robienie zakupów spożywczych po posiłku – badania wskazują na to, że wówczas kupujemy tylko to, co jest nam potrzebne, a nie to, co byśmy od razu zjedli,
- rezygnowaniu w miarę możliwości z mięsa (przemysłowa produkcja mięsa produkuje niebywałe ilości metanu, dwutlenku węgla i przyczynia się walnie do powiększania dziury ozonowej, przy czym jednocześnie konsumuje gigantyczne masy wody),
- kupowaniu na promocjach – wówczas kupimy produkty, które szybko by się zepsuły – a dzięki nam się nie zmarnują.
Oprócz zakupów spożywczych także w ciągu reszty dnia możemy skontrolować nasze działania. Jeśli zauważasz, że podczas spaceru z psem, ktoś wyrzuca odpady do lasu – powiadom odpowiednie służby. Powstały także platformy, które mają ułatwiać oczyszczanie terenów zielonych i alarmowanie o osobach, które spalają w piecach szkodliwe substancje (w tzw. kopciuchach). Nie możemy traktować tego jako donos – ponieważ jest to sprawa dotycząca nas wszystkich, naszych bliskich, dzieci. Widać to szczególnie dobrze w sezonie grzewczych zarówno na wsiach, jak i w dużych miastach.
Warto także angażować się w pracę i działanie proekologicznych fundacji, czy stowarzyszeń. Już one nam podpowiedzą, jak dbać o ekologię. Mowa tutaj przede wszystkim o:
- Lidze Ochrony Przyrody,
- Polskim Klubie Ekologicznym,
- Pracowni na rzecz wszystkich istot,
- organizacji Otwarte Klatki,
- Klubie Gaja,
- czy też jednostkach WWF, czy też Greenpeace.
Są to często organizacje pożytku publicznego, fundacje i stowarzyszenia, które z chęcią poszerzą liczbę członków – gdyż to będzie się wiązało z jeszcze większym rozpowszechnieniem idei ekologicznych. Oprócz tego należy dbać o oszczędzanie wody, energii (zarówno gazu, jak i prądu) oraz w miarę możliwości ograniczyć codzienne podróże samochodem – zdecydowanie warto przesiąść się na pociągi i komunikację miejską.
Oczywiście trzeba także segregować odpady komunalne (na papier, szkło, plastiki, metale, odpady bio, zmieszane). Zdecydowanie warto wiedzieć więcej o zasadach segregowania. Odpady niebezpieczne muszą być w specjalny sposób utylizowane, podczas gdy surowce wtórne stają się cennym surowcem, który od lat wykorzystujemy do produkcji nowych, ekologiczniejszych produktów.
[CTA]
Eko energetyka
Jak jeszcze możemy dbać o środowisko naturalne? Zdecydowanie warto rozważyć korzystanie z ekologicznych źródeł energii, a także ograniczyć produkcję spalin. Jednak pamiętajmy – wszystko z rozsądkiem. Pamiętajmy o tym, że zielone źródła energii, jak na przykład panele fotowoltaiczne, mają określony czas przydatności. Z tego powodu, warto jest zdecydować się na takie panele, które wytrzymują najdłużej. Po okresie 10, 15, 20, 25 lat – jeśli były one odpowiednio konserwowane i dbaliśmy o nie – muszą trafić do placówek zajmujących się recyklingiem takich urządzeń.
Pompy ciepła to także popularny sposób na ekologiczną energię w naszych domach. Jednak ponownie – należy uważnie przestudiować warunki mieszkaniowe, jakimi dysponujemy, a także oszacować koszt budowy takiej instalacji. Dzięki pompie ciepła możesz zmniejszyć zużycie gazu potrzebnego do podgrzewania wody. Nie emituje ona szkodliwych substancji do atmosfery, nie wytwarza popiołu, jest to bardzo efektywny sposób na nie tylko oszczędność, ale także na chronienie naszego środowiska.
Co w takim razie z transportem? Jak możemy dbać o środowisko, jednocześnie nie rezygnując z samochodu? W niektórych krajach zaproponowano następujące rozwiązanie: darmową komunikację miejską w niektóre dni. W ten sposób możemy się sprawnie przesiąść z samochodów do autobusów lub tramwajów. Niestety w Polsce takie dni to wciąż rzadkość, jednak jeśli możemy sobie pozwolić na zorganizowanie takich kilku dni w tygodniu bez samochodu – oczywiście będzie to z korzyścią dla naszego środowiska.
Jeśli wybieramy się w dalsze podróże – zdecydowanie warto zastanowić się, czy nie możemy zrezygnować z latania samolotem na rzecz np. pociągów. Oczywiście nie zawsze jest to możliwe, jednak należy mieć świadomość, że samoloty produkują bardzo wiele dwutlenku węgla. Szacuje się, że trzygodzinny lot samolotu Boeing 737 to ślad węglowy rzędu ponad 21 tysięcy kilogramów. Jeśli chodzi o pociągi – na każdy kilometr produkują one około 14 gramów dwutlenku węgla. Różnica jest miażdżąca.
Ale zaraz, zaraz! Czy w takim razie pojazdy zasilane energią elektryczną (w tym samochody elektryczne) będą rzeczywiście ekologiczne w Polsce, gdzie w 2023 roku (dane na lipiec) aż 64,9% całej wyprodukowanej energii pochodzi z elektrowni zasilanych węglem kamiennym i brunatnym? Tak! Przykładowo – warto porównać ze sobą samochody o napędzie elektrycznym i spalinowym.
Przy założeniu, że samochód elektryczny i spalinowy jest eksploatowany przez 15 lat i przejeżdża w tym czasie około 150 tys. km, to emisja dwutlenku węgla z samochodu elektrycznego jest mniejsza o 40% od samochodu spalinowego. Co więcej – baterie samochodów elektrycznych są poddawane recyklingowi, podczas gdy samochody spalinowe, choć są potencjalnym źródłem cennych odpadów, ich przetworzenie jest o wiele bardziej obciążające dla środowiska.
Zatem nieważne, w jaki sposób – warto dbać o środowisko w swoim osobistym zakresie! Może się wydawać, że nasze małe gesty nic nie znaczą, bo to wielkie korporacje i gigantyczne gospodarki najbardziej zatruwają Ziemię – jednak niekiedy oddolne ruchy mogą zmieniać świat. Warto dbać o środowisko naturalne!