Drugie życie makulatury. Recykling jest istotny!

Recykling makulatury w dużej mierze kojarzony jest z samodzielnym segregowaniem odpadu. Do skupu oddawane są gazety, kartony czy inne niepotrzebne materiały papierowe magazynowane w domu. Nie obserwuje się tego jednak często. Takie działania indywidualne mają z pewnością wpływ na ochronę środowiska, jednakże należy zwrócić uwagę na to, że wiele produktów używanych na co dzień pochodzi z recyklingu makulatury. Warto kłaść coraz większy nacisk na odzysk makulatury – to przede wszystkim zysk w obrębie ograniczenia emisji dwutlenku węgla i oszczędność wody oraz prądu.

Makulatura – recykling i korzyści z procesu

Wraz ze zwiększającą się liczebnością ludności, rośnie również zużycie papieru. Ponowne wykorzystanie makulatury jest bardzo istotne, a wręcz konieczne, gdyż przez recykling makulatury wytwarza się materiał o wadze jednej tony i oszczędza przez to aż 17 drzew przed wycinką.

Oprócz ograniczenia produkcji dwutlenku węgla i zużycia mniejszej ilości energii, należy zwrócić uwagę na to, iż rozwłóknianie makulatury pozwala aż na siedmiokrotne jej przetwarzanie. Po tym włókna tracą swoje właściwości – funkcjonowanie makulatury w obiegu trwa przez długi czas.

[CTA]

Wykorzystanie makulatury z recyklingu w codziennym życiu

Rynek makulatury wciąż się rozwija ze względu na rosnące zapotrzebowanie na materiały z recyklingu. Różne rodzaje makulatury wykorzystywane są na inny sposób. Makulatura belowana zwykle przeznaczana jest do wytwarzania tekturowych pudeł czy papierowych talerzy, kubków oraz papieru toaletowego.

Z zebranej tektury zwykle produkuje się nową tekturę, ręczniki papierowe czy też rolki na papier toaletowy. Nowe produkty mogą być w całości wykonane z makulatury lub połączone z nowym materiałem. Produkty domowego użytku wykonane z recyklingu makulatury są coraz bardziej popularne. Przykładowo w Chinach istnieją projektanci, który tworzą po odzysku makulatury akcesoria biurowe. Ciekawostką na lokalnym rynku makulatury jest produkcja domowego brykietu z papieru. Potrzebna jest do tego brykieciarka ręczna (ekopraska do zgniatania papieru w kawałki brykietu). Do przetworzenia w brykiet nadają się zeszyty, podręczniki czy gazety. Nie można jednak w niej umieszczać tkanin – zużytych ścierek czy ręczników.

Papier z makulatury nadaje się też do tworzenia sztuki użytkowej! Materiał ten jest niezwykle plastyczny, a cechuje się wytrzymałością i nowoczesnym oraz atrakcyjnym wyglądem. Daj drugie życie makulaturze również i Ty!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *