Od początku 2022 r. ewidencję odpadów BDO prowadzi się tylko i wyłącznie za pośrednictwem internetowego systemu Bazy Danych o Produktach i Opakowaniach oraz o Gospodarce Odpadami. Dokumenty ewidencji odpadów sporządza się bezpośrednio w systemie, który automatycznie nadaje np. numer KEO lub zaciąga adresy wytwórców odpadów z bazy. Co jeszcze warto wiedzieć o wymaganych w BDO dokumentach?
Dokumenty ewidencji odpadów a ustawa o odpadach
Dokumenty ewidencji odpadów są wprost określone w ustawie o odpadach z dnia 14 grudnia 2012 r., a dokładnie w art. 67 tejże ustawy, który jest bardzo rozbudowany i skomplikowany. Ma 18 ustępów, a każdy z nich zawiera informacje o innej dokumentacji. Jak dowiedzieć się niezbędnego minimum, a przy okazji nie dać się zwariować? Prezentujemy pigułkę informacji na temat dokumentów ewidencji odpadów, która może okazać się przydatna.
Ewidencję odpadów w BDO prowadzi się z zastosowaniem konkretnych dokumentów. Jakich? To zależy od tego, jaki rodzaj podmiotu reprezentujemy: czy jesteśmy posiadaczem odpadu, jego sprzedawcą i pośrednikiem, a może odbierającym? My skupimy się na podstawowych dokumentach i nie będziemy zagłębiać się w poszczególne rodzaje odpadów, dla których obowiązują oddzielne karty ewidencji odpadów (KEO). Podstawowe dokumenty do ewidencji odpadów to przede wszystkim:
- karta przekazania odpadu (KPO);
- potwierdzenie wystawienia w BDO karty przekazania odpadu;
- karta ewidencji odpadu (KEO);
- roczne sprawozdanie odpadowe dla Marszałka Województwa.
[CTA]
Jakie informacje zawierają dokumenty ewidencji odpadów?
O tym, jakie informacje zawierają dokumenty ewidencji odpadów, również jest określone w art. 67 ustawy o odpadach, a dokładniej w jej ustępie 3. Inne dodatkowe dane są wymienione także w ustępie 3a-4a, ale nie będziemy się na nich skupiać, ponieważ są dość szczegółowe i zależą od specyfiki danej KPO lub KEO. W dokumentach ewidencji odpadów można znaleźć takie podstawowe dane jak między innymi:
- numer identyfikacji podatkowej (NIP), o ile został nadany;
- w przypadku karty ewidencji odpadów – imię i nazwisko osoby ją sporządzającej;
- adres miejsca pochodzenia odpadów, w tym tych spoza terytorium kraju (z wyłączeniem wytwórców odpadów);
- imię i nazwisko lub nazwę posiadacza odpadów, w tym również tego, kto wykonuje usługę transportu odpadów, adres zamieszkania lub siedziby oraz adres miejsca prowadzenia działalności;
- indywidualny numer rejestrowy nadany przez Marszałka województwa podczas dokonywania wpisu do rejestru;
- rodzaj prowadzonej działalności w zakresie gospodarki odpadami, w szczególności wytwarzania, zbierania, odzysku lub unieszkodliwiania odpadów;
- masa odpadów lub ich sucha masa oraz kod i rodzaj odpadów.
To tylko jedne z wielu informacji, które muszą znaleźć się w dokumentach ewidencji odpadów. Jeżeli czujesz, że ich wypełnianie to nie będzie Twoja bajka lub już dobitnie się o tym przekonałeś i myślisz o tym, aby komuś przekazać ten urzędowy obowiązek – świetnie trafiłeś! Nasza firma posiada abonament skrojony na miary Twoich potrzeb.
Zapoznaj się ze szczegółami oraz cenami i zgłoś się do nas!