Dlaczego katalizator jest drogi?

dlaczego katalizator jest drogi - mężczyzna przelicza pieniądze nad biurkiem a w tle na biurku widać kalkulator

Każdy, kto chociaż raz miał do czynienia z cennikami katalizatorów, wie, że niektóre modele są szczególnie wartościowe i cenne. Ich stawki przekraczają niekiedy pięciocyfrowe kwoty, co może zszokować niejedną osobę spoza branży. Dlaczego katalizator jest taki drogi? Od czego zależy cena katalizatora? Wszystkiego dowiesz się z tego wpisu.

Dlaczego katalizatory są takie drogie?

Z innego wpisu dowiemy się, w jakich samochodach są najdroższe katalizatory. Zapoznaje on nas z konkretnymi cenami za dane katalizatory. Niektóre z nich kosztują nawet 20 000 zł! Dlaczego katalizatory są takie drogie? Największa wartość tkwi w ich zawartości i wnętrzu.

Chodzi oczywiście o rzadkie metale szlachetne, które są w monolicie – m.in. rod, platyna, pallad. Osoby obeznane z rynkiem doskonale będą wiedzieć, że rod jest warty o wiele więcej niż złoto! O platynie nie ma co wspominać, ponieważ jej wysoka wartość jest ogólnie dobrze znana.

Nie ma jednak reguły, co do wartości katalizatorów. Jedne modele potrafią kosztować krocie, inne – zaledwie kilkaset złotych. Specjaliści z branży doskonale wiedzą, które modele mogą być warte najwięcej. Od czego więc zależy cena danego katalizatora?

[CTA]

Od czego zależy cena katalizatora?

Od czego zależy cena katalizatora? To pytanie zadają sobie przede wszystkim osoby, które chcą skupić odpady tego typu w odpowiednim punkcie. Cena katalizatora jest zmienna i wpływa na nią wiele czynników. Wśród nich można wymienić takie parametry jak:

  • zawartość metali szlachetnych – to główny i najważniejszy czynnik wpływający na cenę katalizatora na skupie. Chodzi oczywiście o platynę, pallad i rod. Im ich zawartość w katalizatorze większa, tym wyższa będzie cena katalizatora w skupie.
  • stopień zużycia – nie bez wpływu pozostaje stopień zużycia danego katalizatora, który jest połączony z pierwszym punktem. Im bardziej wysłużony model, tym mniej metali szlachetnych może zawierać.
  • notowania metali szlachetnych na giełdach – ceny katalizatorów są kształtowane również na podstawie czynników gospodarczych, takich jak notowania na Giełdzie Metali w Londynie.
  • kursy walut – warto być świadomym tego, że ceny na giełdach są wyliczane w obcych walutach (najczęściej w dolarach), a dopiero później przeliczane na złotówki. Dlatego szacując cenę katalizatora na skupie, trzeba brać pod uwagę aktualne kursy walutowe.
  • ilość odpadu – jednym z istotniejszych czynników wpływających na cenę katalizatora na skupie jest ich ilość, którą mamy na sprzedaż. Oczywiście ilości hurtowe są lepiej wyceniane niż te w detalu.

Jak widać czynników, od których zależy cena katalizatora jest bardzo wiele. Dlatego właśnie najlepiej jest każdorazowo skorzystać z indywidualnej wyceny. Nasi partnerzy są w stanie zaoferować Ci dobry cennik oraz wycenę online. Więcej informacji możesz znaleźć na ich stronie.

Chcesz sprzedaż katalizator? Zgłoś się do nas!

Author: Natalia AndrejukAbsolwentka filologii polskiej i administracji Uniwersytetu Warszawskiego. W swojej pracy magisterskiej z administracji zgłębiała temat gospodarki obiegu zamkniętego i jego wpływu na polskie regulacje prawnoadministracyjne, co pozwoliło jej zdobyć cenne perspektywy na temat zrównoważonego zarządzania odpadami. W WasteMaster pracuje od 2022 roku, gdzie stale pogłębia swoją wiedzę na temat rynku odpadowego. W wolnym czasie lubi biegać, czytać oraz uczestniczyć w koncertach i festiwalach muzycznych.

Autor: Natalia Andrejuk

Absolwentka filologii polskiej i administracji Uniwersytetu Warszawskiego. W swojej pracy magisterskiej z administracji zgłębiała temat gospodarki obiegu zamkniętego i jego wpływu na polskie regulacje prawnoadministracyjne, co pozwoliło jej zdobyć cenne perspektywy na temat zrównoważonego zarządzania odpadami. W WasteMaster pracuje od 2022 roku, gdzie stale pogłębia swoją wiedzę na temat rynku odpadowego. W wolnym czasie lubi biegać, czytać oraz uczestniczyć w koncertach i festiwalach muzycznych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *