Aby odpowiednio prowadzić gospodarkę odpadami w swojej firmie, warto zrozumieć, czym się różnią odpady poprodukcyjne od produktów ubocznych. W potocznym rozumieniu może się nam wydawać, że są to tożsame pojęcia, jednak według ustawy o odpadach z dnia 14 grudnia 2012 r. jest zgoła inaczej. Kiedy produkt jest uznawany za produkt uboczny?
Odpady poprodukcyjne a produkty uboczne – różnice
Być może niektórzy będą zaskoczeni faktem, że według przepisów prawnych odpady poprodukcyjne to nie to samo co produkt uboczny. Definicja i konkretne przesłanki do uznania danego produktu za produkt uboczny są zawarte w art. 10 wspomnianej już ustawy o odpadach. Aby uznać przedmiot lub substancję powstające w wyniku procesu produkcyjnego, którego podstawowym celem nie jest ich produkcja, za produkt uboczny niebędący jednocześnie odpadem, muszą zostać spełnione łącznie następujące przesłanki:
- dalsze wykorzystywanie przedmiotu lub substancji jest pewne;
- przedmiot lub substancja mogą być wykorzystywane bezpośrednio bez dalszego przetwarzania, innego niż normalna praktyka przemysłowa;
- przedmiot lub substancja są produkowane jako integralna część procesu produkcyjnego;
- przedmiot lub substancja spełniają wszystkie istotne wymagania, w tym prawne, w zakresie produktu, ochrony środowiska oraz życia i zdrowia ludzi, dla określonego wykorzystania danego przedmiotu lub danej substancji i wykorzystanie takie nie doprowadzi do ogólnych negatywnych oddziaływań na środowisko, życie lub zdrowie ludzi;
- przedmiot lub substancja spełniają szczegółowe warunki uznania danego przedmiotu lub danej substancji za produkt uboczny, jeżeli zostały one określone w przepisach prawa Unii Europejskiej albo w rozporządzeniu ministra właściwego do spraw klimatu, odrębnie dla jednej lub kilku spraw, dla niektórych przedmiotów lub substancji, szczegółowe warunki uznania przedmiotu lub substancji za produkt uboczny, kierując się względami ochrony środowiska oraz życia lub zdrowia ludzi.
W momencie, kiedy przedmioty lub substancje przestały spełniać warunki uznania ich za produkt uboczny, stają się odpadami.
[CTA]
Czym się różnią odpady poprodukcyjne od produktów ubocznych? Również sposobem magazynowania!
Już teraz wiesz, czym się różnią odpady poprodukcyjne od produktów ubocznych. Ta wiedza pomoże Ci jeszcze lepiej zagospodarowywać pozostałości wytworzone w Twoim przedsiębiorstwie. W kontekście przepisów warto jeszcze wiedzieć, że ustawa wprowadza wyraźny zakaz łącznego magazynowania produktów ubocznych i odpadów. Zabrania się także składowania produktów ubocznych w miejscach przeznaczonych do magazynowania odpadów.
Jeżeli chcesz odpowiednio zagospodarować odpady poprodukcyjne z Twojej firmy i w prawidłowy sposób zaplanować ich odbiór oraz utylizację, skorzystaj z Giełdy Odpadów WasteMaster. Dzięki niej wystawisz swój odpad, który zostanie oceniony przez specjalistów z branży. Następnie zaproponują oni różne oferty, a najlepsza z nich zostanie przedstawiona Tobie! Przekonaj się sam, jak to działa.