Branża odpadowa cały czas się rozwija, szukając nowych sposobów na utylizację oraz recykling. Jednym z bardziej problematycznych tematów są tekstylia. Czy wszystkie materiały podlegają utylizacji? A może niektóre z nich da się odzyskać i przerobić na nowo? Czy w tym kontekście odbiór tekstyliów jest opłacalny dla środowiska?
Odpady tekstylne: utylizacja i recykling
Na początku warto rozróżnić te dwa pojęcia, ponieważ niektórzy ludzie mylnie je ze sobą utożsamiają. Recykling i utylizacja nie są hasłami synonimicznymi i oznaczają odmienne procesy. Pierwszy z nich polega na odzyskaniu materiałów i przetworzeniu ich na nowe surowce, które są zdatne do dalszego użytkowania. Drugi – przetwarzaniu odpadów, które nie nadają się do recyklingu i muszą zostać po prostu zniszczone np. w procesie spalania.
Czy tekstylia podlegają pierwszemu czy drugiemu procesowi? Okazuje się, że obu. Odpady tekstylne można zarówno ponownie przetwarzać, jak i niszczyć. Kiedy co się przeprowadza? Czy wszystkie tekstylia podlegają utylizacji?
Wszystko zależy od jakości danego odpadu. Jeżeli materiał jest zdatny do recyklingu i specjaliści są w stanie ponownie go przetworzyć – oczywiście to robią. Jednak zanim to nastąpi, odpad trzeba dokładnie posortować i oddzielić od tekstyliów, które są dużo gorszej jakości. Te następnie trafią do utylizacji.
[CTA]
Jak działają firmy skupujące ubrania?
Niektóre z firm skupujących tekstylia specjalizują się w ich konkretnej kategorii. Warto przyjrzeć się, jak działają przedsiębiorstwa zajmujące się skupem ubrań. Zazwyczaj tego typu podmioty mają swoje własne kontenery, do których trafia zużyta odzież czy stare zabawki. Następnie pojemniki są przewożone do sortowni. Ubrania dobrej jakości trafiają do sklepów typu „second hand”. Te nadające się do użytkowania oraz zgodne z wymaganiami odbiorcy są wysyłane również na eksport, w przeważającej części do Afryki i Azji.
A co z rzeczami, które nie nadają się już do noszenia, są poplamione lub dziurawe? Z bawełny specjaliści są w stanie zrobić czyściwo, a pozostałe elementy tekstyliów posłużą do produkcji paliwa alternatywnego. Ubrania z wełny mogą trafić na eksport jako surowiec do produkcji między innymi dywanów.
Jak widać tekstylia mają duży „zielony” potencjał na to, aby być ponownie przerabiane. W Polsce nadal nie odzyskuje się większości materiałów nadających się do recyklingu. Dlatego zgłoś się do WasteMaster, a pomożemy z odpadami tekstylnymi z Twojej firmy!