Akumulatory znajdują zastosowanie w wielu rodzajach nie tylko pojazdów, lecz także elektronarzędzi. W dzisiejszych czasach są nieodzownym elementem współczesnej techniki. Te klasyczne, kwasowo-ołowiowe, zostały wynalezione ponad 160 lat temu. Ich prawidłową pracę umożliwia roztwór kwasu siarkowego, który jest niezwykle niebezpieczny dla środowiska. Z uwagi na substancje niebezpieczne, utylizacja akumulatorów musi zachodzić w odpowiednich warunkach. Czy mamy obowiązek oddawać swój stary akumulator podczas kupowania nowego?
Skup akumulatorów do producenta – czy trzeba oddawać stary akumulator?
Zasady skupów zużytych akumulatorów i baterii określa specjalna ustawa. Znajdziemy w niej zapis, że w momencie sprzedaży sprzedawca zobowiązany jest do:
- odebrania od klienta zużytego urządzenia,
- lub, w przypadku kiedy klient nie oddaje starego akumulatora, pobrania od niego tzw. opłaty depozytowej w wysokości 30 zł (art. 55 ustawy o bateriach i akumulatorach Dz.U. 2022 poz. 1113).
A więc odpowiedź brzmi: nie, nie musimy oddawać swojego starego akumulatora podczas zakupu nowego, jednak musimy liczyć się wtedy z dodatkowymi kosztami związanymi z opłatą depozytową. Uwaga! Powyższą opłatę oraz przepisy stosuje się tylko do kupujących niebędących przedsiębiorcą. Właściciele podmiotów gospodarczych, od 2015 r., są zwolnieni z opłaty depozytowej. Nie muszą oni również oddawać zużytych akumulatorów.
Opłata depozytowa jest zwracana w przypadku, kiedy w ciągu 30 dni uda nam się dostarczyć stary akumulator. Została ona wprowadzona, aby zachęcić i zmobilizować kupujących do prawidłowego skupu oraz utylizacji akumulatorów. Niewielka opłata ma skutecznie zniechęcać do nieodpowiedniego składowania oraz utylizowania ogniw, ponieważ stanowią one zagrożenie dla środowiska naturalnego.
[CTA]
Bezpieczna utylizacja zużytych akumulatorów
Przepisy regulują również utylizację zużytych akumulatorów. Zgodnie z prawem powinna ona zostać przeprowadzona przez uprawnione do tego podmioty, które posiadają odpowiednie zezwolenia. Postępują one w profesjonalny sposób, zachowując wszelkie normy i standardy, oraz oczywiście przepisy. Bezpieczna utylizacja akumulatorów to nie tylko procesy praktyczne, lecz także niezbędna dokumentacja, jak np. potwierdzenie recyklingu czy karta przekazania odpadu.
Stare akumulatory najpierw zazwyczaj rozbiera się na części, które następnie są segregowane (pod względem rodzaju), aby później przejść do właściwego punktu, jakim jest ich utylizacja. Nasza firma może zapewnić, że współpracuje tylko z zaufanym podmiotami, dlatego skup akumulatorów z WasteMaster zawsze jest legalny oraz bezpieczny dla środowiska naturalnego.
Zadzwoń lub wypełnij formularz i przekonaj się sam!