Do zielonego pojemnika wrzucamy szkło. Jest to jeden z kilku rodzajów odpadów zaliczanych do surowców wtórnych, które idealnie się nadają do odzysku. Jakie dokładnie materiały należy umieszczać w zielonym pojemniku? Przykładowo możemy tam wrzucać:
- różnokolorowe butelki,
- czyste słoiki,
- szklane probówki,
- szklane opakowania po kosmetykach,
- szklanki, szklane naczynia,
- szklanych opakowań po olejach.
Musimy jednak mieć na uwadze, że nie wszystkie materiały szklane mogą trafić do zielonego pojemnika. Muszą być one przede wszystkim czyste – każdy słoik, czy butelkę musimy przynajmniej opłukać przed włożeniem do pojemnika o zielonym kolorze – a także najlepiej by było, żeby odpad szklany był w całości. Niektóre gminy skupują także szkło w określonych kolorach – warto zatem zwracać na to uwagę podczas segregacji.
Nie możemy do tego rodzaju kubłów wrzucać ceramiki, kryształów, naczyń żaroodpornych, żarówek, strzykawek, termometrów, luster, a nawet szkła okularowego. Taka szczegółowa lista zakazów jest związana z tym, że podczas procesu recyklingu nie możemy wykorzystywać różnego rodzaju szkła – tylko to, z których produkujemy opakowania, butelki, czy słoiki nadaje się do skruszenia i wyprodukowania nowego produktu. Jeśli chcesz wiedzieć więcej o tym, co można wrzucać, a czego nie do poszczególnych kubłów na odpady – zajrzyj na naszego bloga o tytule: Jakie są kolory pojemników na śmieci i co oznaczają?
[CTA]