Do czarnego pojemnika na odpady wrzucamy tzw. odpady zmieszane. Są to odpady, których nie możemy zaliczyć do żadnej z grup surowców wtórnych, które segregujemy na co dzień. Zatem odpadami zmieszanymi nie są odpady papierowe, metalowe, plastikowe, szklane oraz bio. Do czarnego pojemnika możemy wrzucać:
- sierść zwierząt,
- żwirek, trociny,
- kości z obiadu, zgniłe mięso, skóry, skorupki, ryby,
- oleje do smażenia,
- zużyte pieluchy, podpaski, tampony,
- zużyte maszynki do golenia,
- zatłuszczony papier, plastik, pergamin do pieczenia,
- mokry papier,
- popioły, jeśli w Twojej gminie firmy nie zajmują się ich osobnym wywozem,
- zużyte, stare ubrania, tekstylia,
- rozbity fajans,
- porcelanę,
- zawartość worków z odkurzacza.
Z kolei nie możemy wpaść w przesadę – nie wszystkie odpady spoza surowców zbieranych selektywnie mogą zostać umieszczone w czarnym pojemniku. Nie możemy do niego wrzucać żarówek LED, elektroniki, kabli i przewodów elektrycznych, nawet niewielkich sprzętów RTV i AGD, czy pozostałości, które mogą zaszkodzić pracownikom porządkowym – mowa tutaj o żrących pestycydach, nawozach, rozpuszczalnikach, farbach, czy przeterminowanych lekach.
Takie materiały muszą trafić do PSZOK-ów lub jeśli dysponujemy sporymi ilościami takich odpadów – musimy zrealizować wywózkę danej pozostałości do odpowiedniego skupu. Takie działanie pomaga w recyklingowaniu odpadu, a także daje możliwość zarobku – na niektórych zużytych sprzętach AGD, czy kablach można nieźle zarobić! Jeśli chcesz wiedzieć więcej na temat pozostałości zmieszanych – zachęcamy do przeczytania naszego bloga dotyczącego odpadów zmieszanych i tego, co wrzucać, a czego nie do czarnych pojemników.
[CTA]