Odpady selektywne to takie, które segregujemy – czy to znajdując się w gospodarstwie domowym, czy naszej firmie. Zbieranie odpadów selektywnych polega na tym, że wytwórcy odpadu dostarczają np. przedsiębiorstwu wywozowemu swoje pozostałości w posegregowanej formie, a oni nie mieszając ich, wywożą je do swojej placówki, gdzie w kontrolują ich zawartość, a następnie przekazują do recyklingu.
Możemy wyróżnić następujące rodzaje odpadów zbieranych selektywnie:
- papier,
- metale,
- tworzywa sztuczne,
- szkło,
- odpady zielone.
Ich segregacja jest narzucana prawnie – jednak od lat przyzwyczailiśmy się, że papiery wrzucamy do kubła niebeskiego, metale i tworzywa sztuczne do żółtego, szkło do zielonego, a pozostałości kłopotliwe do kubła na odpady zmieszane. Jeśli chodzi o odpady zielone lub też inne zbierane selektywnie (popioły, odpady wielkogabarytowe, odpady po remontach lub budowach – oczywiście jeśli nie są produkowane w ramach działalności przedsiębiorstwa) są odbierane w określone dni przez firmy koordynujące gospodarkę odpadową w Twoim mieście. Cały system zbiórek selektywnych powstał po to, aby wdrażać zasady ekologicznego postępowania z pozostałościami.
Jednak jeśli posiadasz firmę lub wiesz, że Twój zakład pracy produkuje spore ilości surowców wtórnych, odpadów zbieranych selektywnie – zgłoś się do WasteMaster! Pomożemy Ci w zrealizowaniu wywózki odpadów z Twojego miejsca pracy!
[CTA]