Surowce wtórne to odpady polegające powtórnemu przetworzeniu w procesie recyklingu. Z określonych kategorii odpadów mogą zostać stworzone całkiem nowe produkty. Oszczędza się w ten sposób zasoby, ale także chroni środowisko i świadomie w sposób odpowiedzialny zarządza przedsiębiorstwami. Kategoriami surowców wtórnych nadającymi się do przetworzenia w nowe produkty są: makulatura, szkło, metale, tworzywa sztuczne (w tym plastik), a także odpady organiczne.
Powtórne wykorzystanie plastiku jest bardzo istotne, gdyż rozkłada się on setki lat. Różnorodne ponowne wykorzystanie surowców plastikowych przejawia się tworzeniem nowych opakowań, butelek, a nawet ubrań.
Z kolei przetwarzanie surowców metalowych to proces, który pozwala zaoszczędzić wiele pieniędzy i zasobów. Największe znaczenie ma recykling puszek aluminiowych. Z poddanej recyklingowi makulatury można wytworzyć ponad 5000 rodzajów nowych produktów, m.in. banknoty, fartuchy szpitalne, bandaży czy izolację samochodową.
Recykling szkła jest bardzo ważny ze względu na to, że odpad ten może rozkładać się kilka tysięcy lat i szkodzić środowisku. Szkło można przetworzyć na butelki, słoiki czy szklanki.
[CTA]