Planujesz sprzedać swoje metale kolorowe? Sprawdź, jak kształtują się ceny w skupach oraz od czego zależą koszty sprzedaży poszczególnych metali! Oddawanie odpadów do skupów jest bardzo ekologicznym działaniem, wpływającym korzystnie na nasze środowisko, jednak oprócz tego możesz na nim nieźle zarobić. Przeczytaj poniższy wpis i dowiedz się, jak zarobić jak najlepiej na sprzedaży miedzi, aluminium czy mosiądzu!
Czynniki wewnętrzne wpływające na ceny metali kolorowych
W zależności od posiadanego przez nas rodzaju metalu, taką cenę w skupie otrzymamy. Dlaczego ceny metali kolorowych nie zostały zrównane? Wiąże się z to z ich specyficznymi właściwościami, a co za tym idzie, także zastosowaniem. Konkretne cechy determinują późniejsze wykorzystanie odzyskanego z odpadu metalu.
Najdroższym metalem nieżelaznym zawsze jest i była miedź. Z jakiego powodu? Jest to bardzo wartościowy materiał, którego w zasadzie nie da się zastąpić – najlepiej przewodzi prąd oraz ciepło, można ją wykorzystywać w wielu branżach, a także przekształcać ją i odzyskiwać bez szkody dla jej pierwotnych właściwości! Także ze względu na rozwój technologii, elektroniki i branży elektrycznej, motoryzacyjnej, jest ona coraz częściej wykorzystywana. Używa się zarówno do produkcji sztućców i garnków, jak i konstrukcji budowlanych i dachówek. W związki z tym jej cena zawsze utrzymywała się na wysokim poziomie i będzie z pewnością rosła.
Z kolei aluminium, przez swoją powszechność występowania, a także przyrodzone właściwości, zazwyczaj jest 2-3 razy tańsze od odpadów miedzianych. Dużo gorzej niż one przewodzi prąd, jest bardzo lekki i giętki, w wyniku czego może ulegać zniszczeniu w większym stopniu. Jednak jest wykorzystywany jako przewodnik prądu, do produkcji puszek, ale i w nowych technologiach, które korzystają z jego niewielkiej wagi. Również wydobywanie boksytu odbywa się w inny sposób niż miedzi – jest o wiele bardziej obciążające dla środowiska, jednak jest go o wiele więcej niż eksploatowanej od wieków miedzi.
Jeśli chodzi o resztę metali kolorowych – bardzo dużo zależy np. od ilości miedzi w danym stopie. Jej obecność zawsze będzie wpływała na wzrost ceny.
[CTA]
Czynniki zewnętrzne wpływające na ceny metali kolorowych
Cenniki konstruowane przez skupy metali kolorowych nie działają w próżni, są bardzo zależne od ogólnoświatowej sytuacji na rynku, a także od lokalnych zmian gospodarczych. W końcu to skup dalej sprzedaje przetworzone metale do stalowni i hut, zatem jest siłą rzeczy uzależniony od popytu i podaży.
Na ceny metali w Polsce ma wpływ sytuacja na Londyńskiej Giełdzie Metali, która dyktuje całej Europie określone ceny za metale żelazne i nieżelazne. Jeśli chodzi o lokalną sytuację w Polsce, należy brać pod uwagę kwestie inflacji, sytuacji na Ukrainie i połączoną z nią kwestią energetyczną. Ceny w sklepach rosną, wzrastają także w cennikach skupów metali kolorowych, jednak warto pamiętać, że raczej wiąże się to z ogólną reakcją rynku na sytuację inflacyjną, w mniejszym stopniu ze wzrostem popytu i realnej wartości.
Jeśli jesteś zainteresowany dokładną wyceną swoim metali kolorowych, polecamy skorzystać z usług WasteMaster, a konkretnie z Giełdy Odpadów. To narzędzie, które wyszukuje najkorzystniejsze oferty sprzedaży i kupna odpadów w okolicy – także złomu kolorowego. Otrzymując wyniki wyszukiwania, dostaniesz również informację z zakresu poziomu cen na lokalnym rynku. Chcesz wiedzieć więcej? Skontaktuj się z nami telefonicznie!