Zagadnienia prawne związane z pośrednikiem w obrocie odpadami

Instytucje planujące rozpocząć działalność jako pośrednik na rynku odpadowym muszą spełnić szereg wymogów prawnych w tym aspekcie. Aspekty te porusza i określa głównie ustawa z dnia 14 grudnia 2012 r. o odpadach. Wskazuje ona dokładnie jakie obowiązki względem prawa spoczywają na pośredniku w obrocie odpadami.

Ustawa o odpadach w dziale II, rozdziale 9 dotyczącym przekazywania odpadów i przenoszenia odpowiedzialności za gospodarowanie odpadami odnosi się do pośredników w obrocie odpadami. W art. 27 ust. 7. określone jest, iż sprzedawca odpadów oraz pośrednik w obrocie odpadami nie przejmuje odpowiedzialności za gospodarowanie odpadami, jeżeli nie są posiadaczami tych odpadów. Oznacza to, że nie odpowiada on za nieprawidłowe przekazanie odpadu jak i za błędy związane z rejestrem BDO. Mimo iż prawnie jako pośrednik nie jesteśmy do tego zobowiązani, to jako firma zawsze dbamy, aby transakcje, w których pośredniczymy, odbywały się zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa. Weryfikujemy odbiorców odpadu pod względem aktualnych pozwoleń oraz wpisu w rejestrze.

[CTA]

Dział IV o tytule “uprawnienia wymagane do gospodarowania odpadami oraz prowadzenie rejestru” posiada rozdział 2, który określa wymagania co do uzyskania wpisu w rejestrze BDO. Zgodnie z artykułami umieszczonymi w tym rozdziale do rejestru pośredników w obrocie odpadami wpisuje Marszałek Województwa. Oczywiście, wpis odbywa się na podstawie złożonego wniosku. Wniosek, jak w przypadku wytwórcy odpadów można złożyć internetowo. Należy jednocześnie podkreślić, iż podmiot chcący działać jako pośrednik, musi uzyskać wpis przed rozpoczęciem działalności na tym polu.

Pośrednik w obrocie odpadami, zgodnie z obowiązującymi przepisami, jest również zobowiązany do podejmowania działań w rejestrze BDO. Szerzej o tym zagadnieniu piszemy w tekście “Pośredni w obrocie odpadami a BDO”. W związku z tym pokrótce wskażemy tylko, że zależnie od sytuacji pośrednik w obrocie odpadami ma swoje obowiązki związane z ewidencją odpadów jak i kartami przekazania odpadu. Poszczególne przykłady i wynikające z tego obowiązki są odkładnie scharakteryzowane w wyżej wskazanym wpisie blogowym. Można się z nim zapoznać w tym wpisie.

Jeżeli w tym kontekście pojawią się jakieś pytania czy wątpliwości, zapraszamy do kontaktu.

Author:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *