Jakie odpady podlegają ewidencji? A które z nich są z niej zwolnione? To pytania, które często stoją przed przedsiębiorcami wytwarzającymi odpady. Zagadnienia związane z rejestrem BDO oraz ewidencjonowaniem odpadów w systemie potrafią być zawiłe, dlatego dzisiaj przybliżamy te kwestie.
Odpady, dla których jest obowiązek prowadzenia ewidencji
Odpady, dla których jest obowiązek prowadzenia ewidencji można znaleźć w katalogu odpadów w rozporządzeniu Ministra Klimatu z dnia 2 stycznia 2020 r. Są tam wymienione wszelkie kody oraz oznaczenia odpadów, które obowiązują w BDO oraz o których wspomina także Ustawa o odpadach. Uwaga! Należy mieć na względzie, że istnieją również limity odpadów, dla których nie ma obowiązku prowadzenia ewidencji, o czym zaraz jeszcze napiszemy.
Odpady, dla których na pewno jest obowiązek prowadzenia ewidencji to odpady niebezpieczne. Jedynym ułatwieniem dla przedsiębiorców, którzy generują odpady niebezpieczne, jest tzw. uproszczona ewidencja odpadów. Obowiązuje ona, gdy generujemy odpady niebezpieczne w ilości nieprzekraczającej 100 kg na rok. Wtedy możemy prowadzić ewidencję jedynie za pomocą kart przekazania odpadu. Istnieją również inne przesłanki, o których możesz przeczytać w kolejnym naszym wpisie blogowym, który został podlinkowany.
Jednak warto wiedzieć, że inne rozporządzenie Ministra Klimatu z dnia 23 grudnia 2019 r. wprowadza katalog rodzajów odpadów i ich ilości, dla których nie ma obowiązku prowadzenia ewidencji odpadów. Oznacza to, że w polskim prawodawstwie istnieją limity wagowe odpadów, dla których nie ma obowiązku prowadzenia bieżącej ewidencji odpadów, a tym samym nie trzeba ubiegać się o wpis do rejestru BDO. Które odpady są zwolnione z ewidencji?
[CTA]
Odpady zwolnione z ewidencji
Jak możemy znaleźć w rozporządzeniu Ministra Klimatu z dnia 23 grudnia 2019 r. w sprawie rodzajów odpadów i ilości odpadów, dla których nie ma obowiązku prowadzenia ewidencji odpadów:
Dla powyższych kodów oraz ilości odpadów produkowanych rocznie, nie ma obowiązku prowadzenia ewidencji odpadów w rejestrze BDO. Wszyscy przedsiębiorcy, którzy przekraczają powyższe normy, muszą uzyskać odpowiedni wpis do rejestru BDO. Muszą go uzyskać również wtedy, gdy odpady, które produkują, nie znajdują się ww. tabelce/katalogu.
Jeżeli znajdujemy się wśród podmiotów, które są objęte ustawowym obowiązkiem wpisu do systemu BDO, serdecznie zachęcamy Państwa do kontaktu. Oprócz gospodarowania odpadami, zajmujemy się także obsługą BDO oraz składaniem wniosków o wpis dla naszych klientów. Zapewniamy transparentne pakiety, z którymi zachęcamy się zapoznać. Więcej informacji znajdą Państwo w zakładce Ewidencja odpadów BDO.