Recykling baterii – jak wygląda i co z niego powstaje?

Obrazek przedstawia zdjęcie wielu baterii w kolorze miedzianym z bliska. Ma to stanowić nawiązanie do recyklingu baterii - tego, jak on przebiega oraz co z niego powstaje.

Z pewnością doskonale wiesz, że baterie są kłopotliwym odpadem, który ze względu na swój skład musi trafić do odpowiednich pojemników. W bateriach możemy znaleźć wiele związków chemicznych, które są przydatne, ale jednocześnie toksyczne, dlatego nie możemy ignorować zaleceń służb dotyczących wyrzucania tych odpadów w oznaczone miejsca. Przeczytaj poniższy tekst, a kwestie baterii nie będą miały dla Ciebie tajemnic!

Baterie – co w nich takiego złego?

Baterie w zależności od rodzaju, zwierają bardzo zróżnicowane związki chemiczne. Możemy wyróżnić, chociażby:

  • baterie alkaliczne (najpopularniejszy typ baterii, czas ich przechowywania to około 5-7 lat),
  • baterie srebrowe (okrągłe, płaskie baterie, wykorzystywane najczęściej w zegarkach i zegarach, czas przechowywania to ponad 2 lata),
  • baterie cynkowo-węglowe (wykorzystywane w urządzeniach wymagających niewielkiego poboru prądu – zabawkach, golarkach, zegarach, czas przechowywania to około 2 lata),
  • baterie litowo-manganowe (okrągłe, niewielkie baterie, wykorzystywane do zasilania aparatów fotograficznych, systemach transmisyjnych, kalkulatorach, komputerach, czas przechowywania: nawet 10 lat) ,
  • baterie cynkowo-powietrzne (cienkie, okrągłe baterie, bardzo wytrzymałe, stosowane w aparatach słuchowych, urządzeniach telemetrycznych, czas przechowywania to około 4 lata).

Każda z wymienionych rodzajów baterii działa w podobny sposób: dzięki zawartych w ich wnętrzu substancjom chemicznym, możliwe jest generowanie energii elektrycznej. Jednak co szkodliwego możemy znaleźć w bateriach? Między innymi:

  • dwutlenek manganu,
  • rtęć,
  • cynk,
  • grafit,
  • chlorek amonowy,
  • nikiel,
  • kadm,
  • lit,
  • wodorotlenek potasu.

Zwłaszcza metale ciężkie zawarte w powyższej liście są szkodliwe dla zdrowia człowieka. Zatrucie takimi substancjami jest bardzo szkodliwe dla zdrowia. Ich przedostanie się do organizmu, może spowodować uszkodzenie wątroby, nerek, a także układu nerwowego, czy wywołanie chorób układu kostnego i obrzęku płuc. Dlatego musimy zadbać o to, aby nie doprowadzić do przedostania się szkodliwych elementów na zewnątrz baterii – jest to troska zarówno wobec zdrowia ludzkiego, jak i środowiska. Zatem w jaki sposób przeprowadzany jest recykling baterii?

[CTA]

Jak wygląda recykling baterii?

Jeśli chodzi o recyklingowanie baterii, to jest to nasz obowiązek prawny. Jest on ujęty w ustawie z 24 kwietnia 2009 roku dotyczącej utylizowania baterii oraz akumulatorów. Wiemy już, co może nam grozić, jeśli zetkniemy się z substancjami zawartymi w tych urządzeniach – więc nie powinno nas dziwić to, że jesteśmy w zasadzie zmuszeni do utylizowania baterii oraz akumulatorów.

Recykling baterii przebiega w kilku etapach. W specjalistycznych zakładach zajmujących się przekształcaniem oraz odzyskiwaniem substancji z baterii możemy się spotkać z następującymi zabiegami:

  • zabiegami separacyjnymi, które polegają na mechanicznym rozdrobnieniu baterii i rozdzieleniu ich na poszczególne elementy (zawartość oraz obudowę),
  • zabiegami hydrometalurgicznymi, które polegają na tym, że po mechanicznej obróbce dochodzi do ługowania (tj. wypłukiwania szkodliwych substancji za pomocą roztworów – najczęściej kwasowego lub zasadowego) oraz wielu skomplikowanych procesów fizyko-chemicznych, dzięki którym pozyskujemy szkodliwe materiały i je neutralizujemy,
  • zabiegami termicznymi, które z kolei opierają się na przetopieniu uzyskanych z baterii metali, które nadają się do oddania jako surówka do hut lub jako surowiec do produkcji nowych materiałów.

W Polsce głównie polegamy na segregacji ręcznej – pracownicy oddzielają poszczególne rodzaje baterii, a te potem są przekształcane w odpowiedni sposób. Wiele zależy od tego, jaki typ baterii weźmiemy pod uwagę. To kryterium ma bardzo duży wpływ, chociażby na ilość odzyskanych w wyniku recyklingu substancji.

Co powstaje z recyklingu baterii?

Jednak czy np. recykling baterii litowo-jonowych ma sens? Jak najbardziej! Szacuje się, że około 99% substancji, z których baterie są zbudowane, możemy odzyskać właśnie za pośrednictwem wyżej wymienionych zabiegów. Jest to zaskakująca statystka, zwłaszcza jeśli weźmiemy pod uwagę szkodliwość i toksyczność baterii. Co możemy z nich odzyskać? Na przykład:

  • papier,
  • tworzywa sztuczne,
  • żelazo,
  • metale nieżelazne (glin, miedź, kadm, kobalt, nikiel).

Wszystkie powyższe elementy mogą zostać wykorzystane ponownie do produkcji nowych materiałów. Jest to zatem wielki sukces technologiczny – skoro z przedmiotu silnie toksycznego, możemy pozyskać tak cenne surowce!

A więc już wiemy, jak wiele możemy odzyskać materiałów w wyniku recyklingu baterii, musimy pamiętać o tym, że nawet najmniejsze baterie srebrowe z zegarków, muszą trafić odpowiedniego kubła na odpady. Najczęściej możemy się z nimi spotkać w szkołach, placówkach użyteczności publicznej, czy supermarketach. Pamiętajmy także o tym, że baterie – w zależności od rodzaju – mają określony czas przydatności. Po jego przekroczeniu metale ciężkie zaczynają się wylewać z nich na zewnątrz – dlatego nie lekceważmy recyklingu baterii.

Jeśli chcesz wiedzieć więcej o odzysku baterii oraz akumulatorów – które także muszą trafić do odpowiednich placówek bądź skupów, zbiórek – skontaktuj się z ekspertami z WasteMaster. Pomożemy Ci w znalezieniu odpowiedniej placówki lub doradzimy, co zrobić z dużymi ilościami baterii. A jeśli chcesz poczytać więcej  na temat utylizowania akumulatorów – wejdź na naszego bloga o tytule: Skup akumulatorów – jakie metale znajdują się w akumulatorach? Zachęcamy do kontaktu!

Author: Joanna Pelka

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *