Odpady organiczne to pozostałości, które ulegają naturalnemu rozkładowi. Są to odpadki, które są dość szybko i organicznie rozkładane na prostsze elementy w wyniku działania bakterii, grzybów oraz mikroorganizmów znajdujących się na końcu łańcucha pokarmowego. Co możemy zaliczyć do tego typu pozostałości?
Przede wszystkim resztki owoców, warzyw, wszelkie obierki, stare i nadgniłe resztki jedzenia, skorupki jaj, fusy z herbaty i kawy, a także tzw. odpady zielone. Do tych ostatnich możemy zaliczyć gałęzie, skoszoną trawę, zeschnięte liście etc. Jednak nie możemy zrównać tego rodzaju odpadów z pozostałościami typu bio. Do brązowych kubłów na pozostałości nie możemy wrzucać wszystkich organicznych odpadów z gospodarstw domowych.
Choć może się wydawać, że olej roślinny, kości, mięso zwierząt, czy odchody zwierzęce zaliczane są do pozostałości organicznych – nie możemy ich umieszczać w pojemnikach na odpady bio. Muszą one trafić do zmieszanych, ponieważ nie rozkładają się one w tym samym stopniu, co chociażby obierki z ziemniaków. Aby wiedzieć więcej na temat segregacji odpadów, zajrzyj na naszego bloga dotyczącego kolorów pojemników na śmieci i co oznaczają. Zachęcamy także do kontaktu z naszymi konsultantami w sprawie utylizacji hurtowych ilości bioodpadów!
[CTA]