Gospodarka odpadami o obiegu zamkniętym

recykling ikonka na telefonie gospodarka o obiegu zamkniętym

Gospodarka o obiegu zamkniętym to przyszłość, która jest coraz częściej wprowadzana w życie. Jest to sygnał nie tylko dla producentów odpadów, ale i osób fizycznych. Co wiążę się z odejściem od gospodarki liniowej? Czym jest gospodarka bezodpadowa? Czytaj dalej, a wszystkiego się dowiesz!

Czym jest gospodarka bezodpadowa?

Jest to alternatywa dla gospodarki liniowej. W związku z tym, że jako cywilizacja produkujemy dużo materiałów, a po ich zużyciu także odpadów, stopniowo zaczyna brakować miejsca na wysypiskach śmieci i innych składowiskach. Model kapitalistyczny zakłada jednak ciągłą konsumpcję, więc z tego nie można zrezygnować. Z tego powodu zaczęto się zastanawiać, w jaki sposób zmniejszyć ilość pozostałości pokonsumpcyjnych. Dobrym rozwiązaniem okazały się zmiany w gospodarce odpadami – przekształcenie modelu „weź-wyprodukuj-zużyj-wyrzuć” w obieg zamknięty („recykling-projekt-produkcja, przetwarzanie-dystrybucja-konsumpcja, naprawa-zbiórka-recykling”).

Gospodarka odpadami po zmianach ma przypominać nieskończony cykl zużywania i odzyskiwania odpadów. Zamiast produkowania i wyrzucania zużytych produktów, skupia się na składowaniu i odzyskiwaniu cennych materiałów z zużytych pozostałości. Zatem jeśli w modelu liniowym popsuł nam się smartfon – trafia on do kosza na śmieci i rozkłada się przez wiele lat, równocześnie wydzielając szkodliwe substancje. W obiegu zamkniętym trafia on do elektrośmieci, jest rozbierany na części. Cenne materiały są odzyskiwane i przekazywane do zakładów produkcyjnych, które przetwarzają odpady, a następnie je sprzedają. W ten sposób możem np. z zużytego plastikowego opakowania wyprodukować nowe plastikowe butelki, które ponownie zużywamy, przetwarzamy i tak „na okrągło”.

Celem takiej gospodarki jest zmniejszenie produkowanych odpadów, ale nie są to jedyne zalety. Od 2020 roku Unia Europejska kładzie zwiększony nacisk na wprowadzenie takiego modelu w krajach członkowskich. Aby je zachęcić do takiej zmiany, wyróżnia nieco poboczne, choć wciąż bardzo istotne zalety dodatkowe:

  • powstanie nowych miejsc pracy (bo potrzebne są nowe zakłady zajmujące się przetwarzaniem odpadów),
  • mniejsze zużycie energii i produkcji CO2 (w związku z tym, że nie produkujemy nowych materiałów z nowych surowców, które trzeba skądś pozyskać),
  • stopniowe uniezależnienie od surowców importowanych (bo używamy wciąż tych samych materiałów),
  • zwiększenie konkurencyjności,
  • pobudzenie innowacyjności,
  • produkcja lepszej jakości produktów.

[CTA]

Koszty gospodarki odpadami

Jakie będą koszty gospodarowania odpadami? Czy za gospodarowanie odpadami się płaci? Oczywiście można skorzystać z usług firm zajmujących się koordynacją działań wewnątrz naszego przedsiębiorstwa, jednak to w oczywisty sposób pociąga za sobą koszty finansowe. Jest również możliwość zakupienia maszyn i zbudowania infrastruktury wewnątrz zakładu pracy, która umożliwi przetwarzanie śmieci na miejscu, a następnie sprzedawanie ich kolejnym podmiotom. Jest to kosztowne przedsięwzięcie, zazwyczaj wymaga dużych nakładów finansowych i nie jest to zazwyczaj opłacalne dla przedsiębiorstw.

W jaki sposób obniżyć koszt gospodarowania odpadami? Warto skorzystać z Giełdy Odpadów od WasteMaster. Jest to prosta aplikacja umożliwiająca wyszukanie najkorzystniejszych ofert w okolicy! Wystarczy, że uzupełnisz rubrykę z danymi o odpadzie, zamieścisz lokalizację i dodasz swoje dane kontaktowe. Następnie Twoje zlecenie jest umieszczane w bazie klientów, gdzie mogą na nie odpowiedzieć firmy zewnętrzne, szukające potencjalnych klientów. A Ty otrzymujesz powiadomienie o spływających ofertach i możesz wybierać spośród nich. W ten sposób możesz znaleźć dużo tańsze opcje np. wywozu odpadów do skupu. Nie posiadamy swoistego cennika gospodarowania odpadami. Zależy nam na tym, abyś jak najszybciej przekazał swoje pozostałości do firm zajmujących się ich recyklingiem i pozbył się kłopotu. W ten sposób nakręcamy gospodarkę bezodpadową, wspieramy środowisko i napędzamy lokalne biznesy. Chcesz zoptymalizować swoją gospodarkę odpadami w firmie transportowej, ale nie wiesz, jak się za to zabrać? Skontaktuj się z nami – udzielamy darmowych konsultacji i wskazówek!

Author: Joanna Pelka

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *