Występowanie azbestu w przemyśle i budownictwie

azbest eternit w twoim domu i przemyśle

Azbest to pierwiastek nieorganiczny, który swą popularność zdobył w drugiej połowie XX wieku. Jako materiał trwały i odporny, a jednocześnie plastyczny i tani w produkowaniu, stał się szeroko eksploatowany w sektorze budowniczym i przemysłowym z uwagi na swoje liczne korzyści. Choć nakazuje się usunięcia surowca z powierzchni dachów w ramach realizacji krajowego programu na lata 2009-2032, azbest wciąż jest obecny na wielu budynkach i w urządzeniach gospodarstwa domowego. Gdzie go znaleźć i jak rozpoznać?

Azbest w budownictwie, a azbest w przemyśle

Jako atrakcyjny surowiec wchodzący w skład budulca o nazwie eternit, azbest był wykorzystywany głównie do produkcji płyt płaskich i falistych, używanych do pokrycia dachów nieruchomości. Materiał ten tworzy także elementy konstrukcyjne oraz płyty elewacyjne i balkonowe. Ponadto azbest znajdziemy w rurach kanalizacyjnych i przewodach wentylacyjnych, a także w kanałach kominów i klapach przeciwpożarowych.

W branży przemysłowej wyroby azbestowe służyły głównie do termoizolacji i izolacji elektrycznych urządzeń grzewczych. Z uwagi na ich dobrą odporność stosowano je także do zabezpieczeń przeciwogniowych, masek przeciwpyłowych i przeciwgazowych, a także do produkcji materiałów ognioochronnych. Ale to nie wszystko. Azbest wykorzystywano również do produkcji tkanin wygłuszających hałas oraz zatrzymujących temperaturę, a także do budowy kominów w elektrowniach i elektrociepłowniach.

[CTA]

Gdzie w Twoim domu występuje azbest?

Azbest w naszych domach możemy znaleźć przede wszystkim na dachu, w postaci płyt azbestowo-cementowych. To one podlegają największej konieczności utylizacji, z uwagi na swoją dużą powierzchnie i narażenie materiału na wstrząsy mechaniczne oraz procesy korozyjne. Poza tym azbest występuje w natryskach w postaci masy do izolacji ogniochronnej i akustycznej, w produktach cementowych jak rynny czy podsufitki oraz w płytkach podłogowych (łączony razem z PVC). Na materiał ten natrafimy także w drobnych sprzętach gospodarstwa domowego, które wymagają dobrej izolacji grzewczej i elektrycznej, jak np. żelazko.

Trzeba pamiętać, że azbest to materiał niebezpieczny, szkodliwy dla środowiska, dlatego wszelkie podejrzenia jego występowania powinny zostać skontrolowane przez eksperta. Stan, w jakim znajduje się dany produkt, determinuje także stopień pilności prac, chroniących organizmy przed uwalniającym się do powietrza pyłem azbestowym.

Skorzystaj z formularza i sprawdź usługę utylizacji azbestu w swoim pobliżu!

Author: Natalia AndrejukAbsolwentka filologii polskiej i administracji Uniwersytetu Warszawskiego. W swojej pracy magisterskiej z administracji zgłębiała temat gospodarki obiegu zamkniętego i jego wpływu na polskie regulacje prawnoadministracyjne, co pozwoliło jej zdobyć cenne perspektywy na temat zrównoważonego zarządzania odpadami. W WasteMaster pracuje od 2022 roku, gdzie stale pogłębia swoją wiedzę na temat rynku odpadowego. W wolnym czasie lubi biegać, czytać oraz uczestniczyć w koncertach i festiwalach muzycznych.

Autor: Natalia Andrejuk

Absolwentka filologii polskiej i administracji Uniwersytetu Warszawskiego. W swojej pracy magisterskiej z administracji zgłębiała temat gospodarki obiegu zamkniętego i jego wpływu na polskie regulacje prawnoadministracyjne, co pozwoliło jej zdobyć cenne perspektywy na temat zrównoważonego zarządzania odpadami. W WasteMaster pracuje od 2022 roku, gdzie stale pogłębia swoją wiedzę na temat rynku odpadowego. W wolnym czasie lubi biegać, czytać oraz uczestniczyć w koncertach i festiwalach muzycznych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *