Im większym zakładem pracy zarządzasz – tym większym problemem są dla Ciebie produkowane odpady. Jak ułożyć strategię utylizacji odpadów w firmie? Im większym zakładem pracy zarządzasz – tym większym problemem są dla Ciebie produkowane odpady. Jak ułożyć strategię utylizacji odpadów w firmie? Gdzie znaleźć podmioty pomocne w realizacji tych strategii? W jaki sposób różnią się one w zależności od danej branży? Jeśli chcesz poznać odpowiedzi na zadane pytania – zachęcamy do lektury!
Strategia utylizacji odpadów w firmie
Najważniejszym jest, abyśmy dokładnie określili ilości i rodzaje pozostałości, które produkujemy w naszej firmie. Jest to podstawa do analizy i interpretacji zebranych danych. W związku z tym, że hierarchia postępowania z pozostałościami, kładzie zwiększony nacisk na zapobieganie powstawania odpadów, warto się zastanowić, w jakim miejscu np. produkcji, wytwarzamy najwięcej śmieci.
Analiza może dotyczyć także rodzajów pozostałości, które wytwarzamy. Należy je podzielić na kategorie, ze względu na rodzaj surowca. Zatem, w momencie, kiedy zajmujemy się działalnością rolniczą lub przemysłem rolniczo-spożywczym (analiza przedstawiona w oparciu o S. Ledakowicz, L. Krzystek, Wykorzystanie fermentacji metanowej w utylizacji odpadów przemysłu, „Biotechnologia”, nr 3, 2005, s. 165-183.), warto podzielić na etapy nasze działania i wypisać konkretne odpady wytwarzane w ramach tej części produkcji. Przykładowo, w ramach ostatniego etapu produkcji mięsa pod sprzedaż do dalszej obróbki: uboju i przetwórstwa mięsnego, wytwarza się odpady odzwierzęce takie jak: sierść, krew, treść żołądkowa, kości etc. A w ramach funkcjonowania fabryki kabli, mogą to być bardziej zróżnicowane elementy, jak np.: izolacja, metale kolorowe (każdy rodzaj osobno brany pod uwagę) czy niezdatne do sprzedaży, gotowe okablowanie. Zatem analiza dotyczy ilości naszych śmieci, momentu ich powstania, a także ich rodzaju – są to najważniejsze informacje w kontekście organizacji utylizacji odpadów w firmie.
Kiedy już wiemy, jakie materiały wytwarza nasz zakład pracy, należy się zastanowić, jak wygląda kwestia ich utylizacji. Element składowania w miejscu pracy, raczej wchodzi już w zakres zarządzania odpadami, dlatego mniej nas to interesuje; jednak należy pamiętać o gromadzeniu pozostałości np. kontenerach czy innych pojemnikach, które wpływają na zwiększenie bezpieczeństwa pracy w naszym zakładzie. Wróćmy jednak, do tematu utylizacji poszczególnych odpadów. Skoro już wiemy, na jakim etapie produkcji wytwarzamy dane odpady, należy się zastanowić, co możemy z nimi zrobić. Jeśli chodzi o wyżej wspomniany etap produkcji mięsa, należy skonsultować się ze specjalistami lub dokonać głębokiego researchu tego, co można zrobić z takimi resztkami odzwierzęcymi. Zaleca się korzystanie z nowoczesnych rozwiązań, tworzonych z myślą o środowisku. W tym celu warto skontaktować się z ekspertami z WasteMaster, którzy dysponują specjalistyczną wiedzą i udzielają darmowych konsultacji.
[CTA]
Odpady odzwierzęce idealnie nadają się do rolniczych biogazowni, które za pomocą złożonych reakcji chemicznych, przekształcają wydzielające się z gnijącego mięsa gazy, w biogaz. Jeśli dysponujemy odpadami organicznymi – najlepszą strategią utylizacyjna będzie przeprowadzenie fermentacji metanowej. Warto podkreślić, że oddanie odpadów losowemu pomiotowi jest często niemożliwe, dlatego warto dokładnie prześledzić naszą branżę i okoliczny rynek odpadowy. Poleca się również konsultację z innymi podmiotami, które działają w naszej branży i mierzą się z takimi samymi problemami. Jak można w takim razie podsumować przedstawioną strategię? Przede wszystkim – dokładna analiza i świadomość innowacyjnych rozwiązań ekologicznych!
Czy możliwe jest przeprowadzenie samodzielnej utylizacji odpadów w firmie?
Utylizacja odpadów w firmie przeprowadzana na własną rękę to dość skomplikowany temat, ze względu na to, że każda branża odznacza się indywidualną specyfiką. Jeśli mówimy o wyżej wymienionym przetwórstwie mięsnym, nie każdy zakład jest w stanie pozwolić sobie na wybudowanie biogazowni, której koszt powstania zwróci się dopiero po okresie ok. trzech lat. Nie w każdym przypadku, takie działania mają w ogóle sens – weźmy pod uwagę np. niewielkie rzeźnie rolnicze. Jednak jeśli posiadamy wielkie zakłady pracy, które są w stanie zagospodarować część przestrzeni pod utylizację odpadów, a także wytwarzają ilości pozostałości, które mogą np. zasilić część fabryki w wyniku termicznej obróbki – inwestycja jest jak najbardziej prawidłową strategią.
W sieci pojawia się wiele ofert zakupu specjalistycznych maszyn służących do utylizowania odpadów w firmie. Część z nich proponuje przetwórstwo naszych odpadów na tzw. paliwa alternatywne – RDF. Jeśli posiadamy zakłady produkujący spore ilości opon, ogumienia etc. – możemy zainwestować w kupno pieca do spalania paliw alternatywnych RDF. Dzięki specyficznej konstrukcji nie produkuje on nieprzyjemnego i szkodliwego zapachu, a wrzucone doń odpady konwertuje w energię. Tak samo możemy postąpić w przypadku olejów i np. pozostałości drewnianych. Z kolei, gdy mamy do czynienia z dużymi masami odpadów opakowaniowych – warto zainwestować w zgniatarkę, rozdrabniarkę, czy linię do regranulacji. W ten sposób możemy samodzielnie przetworzyć bądź sprzedać odpady. Dobór właściwych urządzeń, jest oczywiście uzależniony od rodzajów pozostałości, które wytwarza nasz zakład pracy.
W momencie, jeśli nie jesteś w stanie pozwolić sobie na kupno i samodzielne utylizowanie pozostałości – warto skorzystać z usług WasteMaster. Wejdź na naszą Giełdę Odpadów i znajdź (za pośrednictwem jednego formularza) najkorzystniejszą opcję wywozu śmieci do skupu lub utylizowania Twoich odpadów. W razie jakichkolwiek wątpliwości – dzwoń – nasze usługi są kompletnie darmowe!