Które podmioty nie muszą prowadzić karty ewidencji odpadów?

Nie wszystkie podmioty prowadzące działalność są objęte obowiązkiem prowadzenia ewidencji odpadów. Które firmy nie muszą prowadzić karty ewidencji odpadów w BDO, a więc tym samym uzyskiwać wpisu do rejestru? Na powyższe pytania wprost odpowiada ustawa o odpadach oraz rozporządzenie Ministra Klimatu z dnia 23 grudnia 2019 r.

Kto jest zwolniony z ewidencji odpadów?

O tym, kto jest zwolniony z ewidencji odpadów w BDO wprost mówi ustawa o odpadach. W art. 51 ust. 2 czytamy, że wpisowi do rejestru nie podlegają między innymi osoby fizyczne, jednostki organizacyjne, które nie są przedsiębiorcami i które wykorzystują odpady na własne potrzeby czy np. podmioty, które prowadzą nieprofesjonalną działalność w zakresie zbierania odpadów opakowaniowych i odpadów w postaci zużytych artykułów konsumpcyjnych, takich jak np. leki i opakowania po nich (czyli np. apteki).

Co więcej, obowiązek prowadzenia ewidencji odpadów nie dotyczy między innymi wytwórców odpadów komunalnych czy odpadów w postaci pojazdów wycofanych z eksploatacji, jeżeli pojazdy te zostały przekazane do przedsiębiorcy prowadzącego stację demontażu lub przedsiębiorcy prowadzącego punkt zbierania pojazdów. Do tej listy wliczają się także rolnicy użytkujący na gospodarstwach rolnych o łącznej powierzchni mniejszej niż 75 ha.

[CTA]

Rodzaje i ilości odpadów, dla których nie ma obowiązku BDO

Oprócz wyżej wymienionych podmiotów istnieją również określone rodzaje odpadów i ich ilości, które są zwolnione z obowiązku prowadzenia dla nich ewidencji odpadów. A więc tym samym jeżeli nie produkujemy określonych odpadów powyżej ustalonych mas, nie musimy posiadać wpisu do BDO. Tego typ rozwiązanie to odpowiedź administracji publicznej na licznie zgłaszane wnioski (głównie mniejszych przedsiębiorców), którzy nie generują znacznej ilości odpadów.

Całą tabelę wraz z rodzajami odpadów, ich kodami, a także dopuszczalną masą wyprodukowania na rok (podaną w Megagramach) znajdziemy w załączniku do rozporządzenia Ministra Klimatu z dnia 23 grudnia 2014 r. w sprawie rodzajów odpadów i ilości odpadów, dla których nie ma obowiązku prowadzenia ewidencji odpadów.

Jeżeli pomimo wszystkich wyżej wymienionych przesłanek spełniasz kryteria obowiązku wpisu do BDO oraz ewidencjonowania odpadów, zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą. Świadczymy usługę wpisu do rejestru BDO oraz wystawiania kart ewidencji odpadów na bieżąco.

Sprawdź, co najbardziej Ci odpowiada!

Author: Natalia AndrejukAbsolwentka filologii polskiej i administracji Uniwersytetu Warszawskiego. W swojej pracy magisterskiej z administracji zgłębiała temat gospodarki obiegu zamkniętego i jego wpływu na polskie regulacje prawnoadministracyjne, co pozwoliło jej zdobyć cenne perspektywy na temat zrównoważonego zarządzania odpadami. W WasteMaster pracuje od 2022 roku, gdzie stale pogłębia swoją wiedzę na temat rynku odpadowego. W wolnym czasie lubi biegać, czytać oraz uczestniczyć w koncertach i festiwalach muzycznych.

Autor: Natalia Andrejuk

Absolwentka filologii polskiej i administracji Uniwersytetu Warszawskiego. W swojej pracy magisterskiej z administracji zgłębiała temat gospodarki obiegu zamkniętego i jego wpływu na polskie regulacje prawnoadministracyjne, co pozwoliło jej zdobyć cenne perspektywy na temat zrównoważonego zarządzania odpadami. W WasteMaster pracuje od 2022 roku, gdzie stale pogłębia swoją wiedzę na temat rynku odpadowego. W wolnym czasie lubi biegać, czytać oraz uczestniczyć w koncertach i festiwalach muzycznych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *