Eksperci szacują, że światowe zapotrzebowanie na miedź będzie stale rosło. Wszystko z powodu rozwoju sektora pojazdów elektrycznych. Miedź, z uwagi na swoje przewodnictwo cieplne i elektryczne, jest wykorzystywana przy produkcji przewodów elektrycznych oraz ogólnie w elektronice. Nic więc dziwnego, że cena złomu miedzi jest bardzo atrakcyjna i przyciąga wielu zainteresowanych. A jakie rodzaje złomu miedzi możemy wyróżnić?
Złom miedzi – wybrane rodzaje na skupie
Chcąc skupić złom miedzi, warto zapoznać się z jego rodzajami. Są one ważne, ponieważ na ich podstawie ustalane są poszczególne ceny. Od tego, do jakiego rodzaju złomu miedzi zostanie zakwalifikowany odpad, zależy jego jakość czy postać. Za pierwszą odpowiada głównie procentowa zawartość czystej miedzi w złomie.
Najbardziej pożądanym rodzajem miedzi jest tzw. miedź Millbera. To miedź o zawartość Cu na poziomie min. 99,9%, a więc prawie jej najczystsza postać. Przyjmuję formę złomu kawałkowego. Inny rodzaj, jaki możemy wyróżnić, to złom miedzi kawałkowy czysty cienki albo gruby (grubość powyżej 0,5 mm).
Z miedzi o zawartości Cu na poziomie min. 99% możemy wyróżnić: miedź „dwójkę”, wióry oraz pobiał. Pozostały złom miedziowy będzie miał tego czerwonobrązowego metalu znacznie mniej (w okolicach min. 20%) i jest to miedź niesort oraz odpady metalurgiczne – skrzepy, zgorzeliny, szlamy, opiłki i pyły oraz żużle.
[CTA]
Stopy miedzi na złomie
Oprócz czystej miedzi ten metal o charakterystycznej barwie występuje również w różnego rodzaju stopach. Te również są skupowane na odpowiednich skupach metali kolorowych. Do najpopularniejszych stopów miedzi zalicza się:
- mosiądz – stop miedzi z cynkiem. Powoduje zwiększenie się twardości zarówno miedzi, jak i cynku dzięki czemu jest wykorzystywany przy produkcji armatury, części samochodowych, maszynowych czy okrętowych. Istnieje również tombak, czyli pewna odmiana mosiądzu. Zawartość miedzi w tombaku wynosi w okolicach 80%;
- brąz – stop miedzi z cyną. Towarzyszy człowiekowi już od czasów prehistorycznych. Często wykonywano z niego ozdoby, elementy broni, a także przedmioty codziennego użytku – biżuterię, misy, naczynia;
- miedzionikiel – jak sama nazwa wskazuje to stop miedzi z niklem, gdzie zawartość tego drugiego wynosi zazwyczaj powyżej 2%. Jest odporny na korozję oraz wszelkie uszkodzenia mechaniczne. Wykorzystuje się go przy produkcji monet, a także instalacjach klimatyzacyjnych.
W WasteMaster zamówisz darmową wycenę odpadu oraz odbiór złomu miedzi w hurtowych ilościach. Oferty kierujemy do firm z wpisem do rejestru BDO.