Chyba już większość z nas nie wyobraża sobie codziennego życia bez korzystania ze zdobyczy techniki. Jedną z nich bez wątpienia są akumulatory, które sprawiają, że wiele urządzeń jest w stanie prawidłowo działać. Jednak cały czas zapominamy o kwestiach związanych z rozsądną gospodarką odpadami oraz ekologią. I chociaż w ostatnich latach bardzo się to zmieniło, to jednak cały czas robimy niewystarczająco. Co warto wiedzieć o recyklingu akumulatorów? Gdzie je hurtowo oddać?
Skup akumulatorów – sposoby na odzysk
Zużyte akumulatory są problematycznym odpadem, ponieważ zaliczają się do tzw. odpadów niebezpiecznych, które stwarzają realne ryzyko dla środowiska naturalnego. Tego typu urządzenia zawierają groźne substancje między innymi kwas siarkowy, rtęć czy ołów. Dlatego tak istotną kwestią jest ich odpowiednia utylizacja oraz odzysk. Jak wygląda recykling akumulatorów?
Zużyte akumulatory, pomimo że zawierające szkodliwe substancje, są również bardzo cennym surowcem na skupach złomów. Aby zmniejszyć emisję dwutlenku węgla oraz zredukować potrzebę wprowadzana na rynek akumulatorów wyprodukowanych z zupełnie nowych surowców, baterie i ogniwa poddaje się recyklingowi. Będzie się on nieco różnił w zależności od rodzaju urządzenia.
Odzysk akumulatorów kwasowo-ołowiowych polega przede wszystkim na segregacji ołowiu, który później jest wykorzystywany do produkcji nowych baterii. Problem sprawiają samochody elektryczne, gdyż utylizacja ich części dalej nie została do końca opracowana, a zapotrzebowanie rynkowe rośnie. W naszym kraju podstawowym sposobem recyklingu ogniw jest utylizacja termiczna w tzw. procesie przewałowym Waltza. Polega ona na odzysku materiałów poprzez wytopienie metali w przystosowanych do tego piecach. Jeżeli do powyższego procesu wprowadzimy dodatkowy etap, będziemy mogli również odzyskać tlenki metali (Fe, Mn, Zn).
[CTA]
Skup zużytych akumulatorów – regulacje prawne
Istnieje również szereg regulacji prawnych, które zapewniają recykling oraz odbiór akumulatorów. Jedną z nich jest ustawa o bateriach i akumulatorach z 2009 r. Określa ona m.in. minimalne poziomy zbiórek zużytych akumulatorów samochodowych i innych baterii. Każdy zużyty akumulator samochodowy powinien zostać oddany do sprzedawcy akumulatora lub dowolnego punktu zbiórki odpadów. Ich pracownicy nie mogą nam odmówić, ponieważ jest to ich prawny obowiązek.
A co takiego sprzedawcy oraz producenci akumulatorów robią z całym zebranym złomem akumulatorów? Gdzie mają je oddać? Idealnym do tego miejscem będzie skup akumulatorów czy zajmująca się tego typu odpadami huta. Interesuje Cię hurtowy skup akumulatorów idący w tony? Zgłoś się do nas!
Za darmo wycenimy Twój odpad oraz zaproponujemy za niego atrakcyjną cenę. Bez względu na to, w której części Polski się znajdujesz, zaplanujemy transport i odbierzemy zużyte akumulatory.
Uzupełnij formularz lub zadzwoń!