Zastanawialiście się kiedyś, co może łączyć biogazownie z bioodpadami? Okazuje się, że bardzo wiele. Tego typy inwestycje są przyszłościowe i mogą pomóc nam w dbaniu o środowisko naturalne. Bioodpady są świetnym źródłem odnawialnym. Co jeszcze warto wiedzieć?
Co to są biogazownie?
Dla tych, którzy nie orientują się, co to są biogazownie spieszymy z wyjaśnieniami. Biogazownia to zespół urządzeń, które jednocześnie są w stanie wyprodukować energię elektryczną, cieplną oraz nawóz ekologiczny. Ich głównym zadaniem jest produkcja biogazu, który powstaje w wyniku beztlenowej fermentacji metanowej różnych substancji i odpadów organicznych. Brzmi przyszłościowo, prawda?
Z pewnością budowanie nowych biogazowni to jeden ze sposobów na to, aby zredukować koszty pozyskiwania energii. Wielu inwestorów odstraszają początkowe koszty nakładów finansowych, jakie trzeba ponieść, jednak budowa dużej biogazowni może się zwrócić nawet w ciągu 3 lat. W Polsce podobne obiekty zazwyczaj pojawiają się przy zakładach przemysłowych (np. oczyszczalnie ścieków) oraz gospodarstwach rolnych. Ze względu na potencjał, jaki niosą ze sobą biogazownie, ich budowy często są dofinansowywane przez programy środowiskowe.
Biogazownie rolnicze niosą ze sobą największy potencjał, ponieważ to właśnie tego typu podmioty wytwarzają duże ilości odpadów nadających się na biomasę. Mogą być one zarówno pochodzenia zwierzęcego – obornik, gnojowica, odpady z ubojni, jak i roślinnego – kiszonka, słoma rzepakowa, wytłoczyny z owoców i warzyw oraz wiele innych odpadów. Bez biogazowni ich zagospodarowanie oraz utylizacja generowałaby dodatkowe koszty.
[CTA]
Jak powstaje biogaz?
Aby finalnie otrzymać biogaz, musi zajść wiele skomplikowanych procesów. Bioodpady są rozkładane przy pomocy bakterii metanowych i w ten sposób uzyskuje się substancje organiczne. Trzeba pamiętać, że fermentacja metanowa jest procesem wielofazowym.
Najpierw następuje hydroliza, która rozkłada polimery do prostszych związków (między innymi rozkłada białka do aminokwasów, lipidy do alkoholi i wyższych kwasów tłuszczowych oraz węglowodany do monosacharydów). Kolejnym krokiem jest acidogeneza, w trakcie której wytwarzane są kwasy karboksylowe. Trzeci etap to acetogeneza – tutaj wytwarzany jest octan. W końcu przyszedł czas na ostatnią fazę, czyli metanogeneza – wytworzenie się metanu.
Ponad połowę składu biogazu stanowi metan (ok. 52-85% całej mieszaniny). W zależności od jego ilości w danym gazie, będzie on mniej lub bardziej kaloryczny. Ze względu właśnie na zawartość metanu, biogaz jest wykorzystywany do celów energetycznych.
Twoja firma generuje duże ilości bioodpadów, z którymi nie wiesz co zrobić? Zgłoś się do WasteMaster, a zajmiemy się tym! Zgłoś odpad na giełdzie lub zadzwoń.