Coraz częściej zależy nam na tym, aby odpowiednio segregować wszelkie odpady. Nie tylko dlatego, że może się to wiązać z karami lub wyższymi opłatami, lecz także dla chęci dbania o środowisko naturalne. Często jednak nastręcza nam to pewne trudności. Co można wrzucać do pojemnika na bioodpady, a co lepiej żeby trafiło do kontenera na śmieci zmieszane? Podpowiadamy.
Co wrzucać do pojemnika na bioodpady?
Pojemnik na bioodpady powinien nam się kojarzyć z brązowym kolorem. Z pewnością nieraz widzieliśmy go na osiedlu. Ale czy zastanowiło nas, co należy do niego wrzucać, a czego – nie? Co można wrzucać do bioodpadów? Są to:
- odpadki warzywne i owocowe (wszelkiego rodzaju zepsute owoce i warzywa, resztki z gotowania zupy, których nikt nie chce zjeść, a także obierki);
- skorupki jaj;
- suchy chleb (ten z resztkami masła, sera czy wędliny wyrzuć do zmieszanych);
- fusy po kawie i herbacie (tylko jeśli znajdują się „luzem” lub w papierowym woreczku, jeśli woreczek jest z tworzywa sztucznego – wtedy idzie do odpadów zmieszanych);
- zwiędłe kwiaty i rośliny doniczkowe;
- resztki jedzenia, ale bez mięsa, kości oraz tłuszczów zwierzęcych.
Wiemy już, co może lądować w brązowym pojemniku. A co lepiej jest wyrzucić do kontenera na odpady zmieszane (o kolorze czarnym)? Do bioodpadów na pewno nie należą:
- resztki mięsne, kości oraz tłuszcze zwierzęce;
- olej jadalny;
- ziemia i kamienie;
- odchody zwierząt.
[CTA]
W czym wyrzucać bioodpady?
Pozostaje również kwestia tego, w czym wyrzucać bioodpady. Mało osób wie, że nie należy tego robić w torebkach lub workach foliowych. Z pewnością są one wygodne i higieniczne w użyciu, jednak podczas przetwarzania odpadów i tak muszą być rozerwane i oddzielone od resztek organicznych.
Wtedy nawet profesjonalne przetworzenie nie da nam pewności, że kawałki folii nie dostały się do bioodpadów. Gdy tak się dzieje, uniemożliwia to ich prawidłowe kompostowanie. W takim razie w czym wyrzucać odpady biodegradowalne?
W tym celu można używać toreb lub opakowań papierowych. Świetnie sprawdzą się te, które mamy już w domu np. po pieczywie lub ze starej gazety. Niektóre firmy zalecają również wyrzucać odpady bio luzem, bezpośrednio do brązowych pojemników, jednak władze samorządowe stanowczo odradzają tego typu rozwiązania – wiąże się to z większym zużyciem wody na późniejsze mycie kontenerów.
Oprócz opakowań papierowych, można użyć worków kompostowalnych. Jednak trzeba uważać przy ich wyborze! Te odpowiednie będą oznaczone specjalnym symbolem, który przypomina roślinę. Świadczy on o certyfikacie kompostowalności.
Prowadzisz firmę, która wytwarza hurtowe ilości bioodpadów? Restauracja, stołówka, catering? Zamów odbiór z WasteMaster!