Chociaż w ostatnich latach rządzący oraz społeczeństwo robią bardzo wiele, aby odejść od plastiku, dalej ludzkość generuje sporą ilość odpadów z tworzyw sztucznych. Często nie zdajemy sobie nawet sprawy, w jakich przedmiotach (nie)codziennego użytku można znaleźć plastik. Jakie tworzywa sztuczne można wyróżnić? Co się z nich wytwarza?
Skup tworzyw sztucznych – co warto wiedzieć?
Bez wątpienia odpady z tworzyw sztucznych to jedne z najbardziej problematycznych surowców wtórnych w systemie gospodarki odpadami. Wynika to z dużej różnorodności tworzyw sztucznych, które można wyróżnić. Jak je skategoryzować? Czy w ogóle się da?
Tworzywa sztuczne są stosowane w niemal każdym sektorze gospodarki. O jakich usługach nie pomyślimy, będziemy w stanie znaleźć tam elementy plastiku. Jednak nie wszystkie te gałęzie korzystają z tych samych tworzyw sztucznych.
Zacznijmy od tego, że najbardziej rozpowszechnione tworzywa stanowią ok. 80% światowej produkcji. Są to polietylen (PE), polipropylen (PP), politereftalan etylenu (PET), polistyren (PS), polichlorek winylu (PVC). Wyróżnia się też, nieco mniej powszechny, terpolimer akrylonitrylo-butadieno-styrenowy (ABS).
[CTA]
Rodzaje tworzyw sztucznych
Ze względu na mnogość tworzyw sztucznych, niektóre skupy postanowiły specjalizować się tylko w ich konkretnych kategoriach. Warto brać to pod uwagę, wybierając punkt skupu. Trzeba też zaznaczyć, że problem z recyklingiem tworzyw sztucznych polega również na ich sortowaniu oraz czystości. Firmy wyspecjalizowane w odbiorze i zbieraniu tego typu odpadów chcą przyjmować surowce najwyższej jakości – odpowiednio posortowane oraz oczyszczone. Jakie ich rodzaje możemy wyróżnić?
- LDPE – miękki polietylen. Jest niezwykle giętki, przezroczysty, woskowaty i termoplastyczny. Widzimy go zazwyczaj pod postacią bezbarwnych folii (skupy przyjmują tylko te czyste, niezadrukowane).
- HDPE – twardy polietylen. Z niego są produkowane między innymi beczki, kanistry, skrzynki, butelki, tzw. chemia gospodarcza, zbiorniki samochodowe, rurki HDPE i wiele innych. Odpady oddawane do skupów nie mogą zawierać zanieczyszczeń typu smoła, żywica, metal, drewno czy odpady PET, PS, ABS itp.
- polipropylen (PP), polietylen (PE), czyli tzw. mix twardy – miski, wiaderka, szpule, odpady poprodukcyjne, zderzaki samochodowe, nadkola, wybrakowane detale, doniczki. Tak jak w powyższych przypadkach, odpady nie mogą być zabrudzone cementem, farbami, smołą, żywicą itp.
- politereftalan etylenu (PET) – jeden z popularniejszych rodzajów tworzyw sztucznych, a na pewno najczęściej przez nas użytkowany. Są to bowiem wszelkie butelki plastikowe, np. po wodzie. PET wykorzystuje się również do produkcji włókien syntetycznych. W skupach butelki PET segregowane są na kolory – bezbarwne, niebieskie, zielone i mix. W zależności od tego, ich cena będzie się różniła.
- polistyren (PS) – wykorzystywany przy produkcji sztucznej biżuterii, szczoteczek do zębów, elementów zabawek. Na skupach przyjmowany w formie raczej szpul, opakowań poprodukcyjnych i wybrakowanych detalów.
- polichlorek winylu (PVC) – stosowany w różnych gałęziach gospodarki. Produkuje się z niego: wykładziny podłogowe, stolarkę okienną i drzwiową, sondy, cewniki, dreny, płyty gramofonowe. Służy również jako izolacja w przewodach i kablach.
- terpolimer akrylonitrylo-butadieno-styrenowy (ABS) – główne stosuje się go do produkcji obudowy elektronicznej, sprzętu AGD etc. Również wykorzystywany przy elementach samochodowych czy produkcji zabawek, sprzętów biurowych i wiele więcej.
Jeżeli posiadasz hurtowe ilości odpadów z tworzyw sztucznych i nie za bardzo wiesz, co z nimi zrobić, zgłoś się do WasteMaster. Zupełnie za darmo wycenimy Twój odpad oraz przygotujemy ofertę. Sam decydujesz, czy jest dla Ciebie wystarczająco atrakcyjna.